VIDEO/Kongresi VIII i dialektikës greke sjell në Gjirokastër, studiues ndërkombëtarë

3

Dje dhe sot në Univeristetin “Eqrem Çabej” zhvilloi punimet, Kongresit VIII ndërkombëtar mbi dialektet e gjuhës moderne greke dhe teoritë gjuhësore, me pjesamarrjen e autoriteteve shkencore dhe akademike nga universete të shumë vendeve të botës, SHBA, Kanada, Belgjikë, Gjermani, Qipro, Greqi, Bullgari, Rusi etj.

Jugu i vendit paraqet rëndësi për studiuesit pasi bashkëjetojnë në mënyrën më perfekte të munndshme, gjuha shqipe, greke, vllehe të cilat për shkak të bashkëjetesës, kanë dhënë ndikimin e tyre tek njera tjetra, pa harruar se një element të rëndësishëm luajnë dhe vet dialektet brenda gjuhëve përkatëse të cilat ngjallin interes për studim. Ky kongres vlerësohet i një rëndësie  të madhe për Gjirokastren dhe vendin tonë. Greqishtja e sotme moderne ka ndikim të madh në zona si Gjirokastra dhe Saranda.

Vlerësimet për këtë kongres, i ka dhënë Maksim Kisilier drejtor i Institutit të Shën Petërsburgut në Rusi.

Meritë për organizimin e këtij kongresi, ka rektori i Universitetit të Gjirokastrës Prof Bektash Mema i cili ishte dhe organizatori kryesor.

SHPËRNDAJE

Warning: A non-numeric value encountered in /home3/wacptq0abqnu/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

JEPNI MENDIMIN TUAJ