Shehu: Buxheti 2019 per shendetesine, nje buxhet shendetesor Afrikano-Qendror

Ish ministri i shendetesise dhe deputeti i PD-se per Qarkun e Gjirokastres Tritan Shehu, ne nje postim ne fb ka shfaqur indinjaten e tij te pamate per buxhetin 2019 te shendetesise nga qeveria socialiste. Ai gjithashtu ben me dije, se ky buxhet nuk mund te beje asgje per  ndalimin e eksodit masiv te mjekeve dhe infermiereve te Shqiperise. Per me teper lexoni te plote shkrimin e tij: Buxheti i miratuar sot eshte buxheti i regresit te thelle edhe ne shendetesi.
Asnje rritje ne ate per kete sistem nen varferi te thelle.
Asnje note optimiste per te ardhmen e shendetesise sone, asgje qe mund te influencoje sado pak ne uljen e eksodit masiv te mjekeve e personelit.
Asnje financim, qe lidhet me politika zhvilluese sektoriale nuk gjen ne ate.
Mund te konstatosh vetem konfirmim e rritje galopante te shpenzimeve abuzive, vecanerisht me PPP-te, te gjitha keto nen nje mjegullnaje te qellimshme!
Buxhet ky i njejte ne te gjitha karakteristikat e tij me nje buxhet shendetesor Afrikano-Qendror.

SHPËRNDAJE

Warning: A non-numeric value encountered in /home3/wacptq0abqnu/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

JEPNI MENDIMIN TUAJ