Shehu: Per te qare dhe per te qeshur sot me Kryeministrin!

3

Nga Profesor Doktor Tritan Shehu- Per te qare dhe per te qeshur sot me Kryeministrin!
Mbas afer 6 vite qeverisje mburet sepse paskan riparuar disa Qendra Shendetesore, kur kjo eshte detyre e pa nderprere e shtetit.
Por nuk thote asgje per faktin qe buxheti i shtetit per shendetesine eshte vetem 2,2 % te GDP, i nivelit Afrikano Qendror ky.
Dhe cudite nuk kane fund, ka harruar “shendetesine falas” tashme qe mbi 50% e shpenzimeve per ate mbulohen nga pagesat direkte te popullesise!
Nuk permend qe mjeket sot jane nje “specie ne zhdukje”, 1 per 1000 banore, ndersa mjeket e familjes po ngelin vetem nje kujtim.
Dhe keshtu e keshtu me radhe me specialistet, periferine etj, deri sa kemi arritur te renditemi te fundit ne Europe per “kujdesin ndaj pacientit”.
Por ne dicka jemi te paret, ne vleren e PPP korruptive e gllaberuese te fondeve!

SHPËRNDAJE

Warning: A non-numeric value encountered in /home3/wacptq0abqnu/public_html/wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 353

JEPNI MENDIMIN TUAJ