Gjermania zgjat bllokimin, Merkel thirrje qytetarëve: Qëndroni në shtëpi gjatë pushimeve të Pashkëve

Gjermania zgjati bllokimin e saj deri në 18 prill dhe u bëri thirrje qytetarëve të qëndrojnë në shtëpi për pesë ditët e pushimit të Pashkëve. Ky vendim u mor si përpjekje për të thyer një valë të tretë të pandemisë, tha Kancelarja Angela Merkel, raporton Reuters.

Merkel shtyu udhëheqësit e 16 shteteve të Gjermanisë të merrnin një qëndrim më të ashpër për të luftuar pandeminë, duke përmbysur planet për një rihapje graduale të ekonomisë të rënë dakord më parë këtë muaj pas një rritje të mprehtë të normës së infeksionit .

“Tani jemi në thelb në një pandemi të re. Mutacioni britanik është bërë mbizotërues”, tha Merkel në një konferencë për shtyp.

Gjermania filloi të lehtësonte me kujdes kufizimet në fillim të këtij muaji. Por përhapja e varianteve më infektive të virusit ka rritur rastet, duke shkaktuar shqetësime se spitalet së shpejti mund të tejkalohen pa kufizime të mëtejshme.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment