Di Caprio tjetër mesazh për lumin Vjosa, i bën thirrje Ramës, Metës, Bashës e Kryemadhit

Aktori i njohur i Hollywoodit, Leonardo Di Caprio nuk heq dorë nga lumi Vjosa.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, aktori ka kërkuar sërish mbrojtjen e lumit Vjosa nga ndërtimi i Hec-eve, teksa shpërndan një video ku shihen aktivistë nga e gjithë Evropa duke i kërkuar qeverisë shqiptare dhe Komisionit të Bashkimit Europian që të mbështesin iniciativën VjosaParkNoë, e cila konsiston në ndërtimin e Parkut të Parë Kombëtar në Europë.

Lumi Vjosa është lumi më i madh i egër në Evropë. Janë 300 kilometra që rrjedhin pandërprerë nga burimi i saj në malet në Greqi në detin Adriatik. Lumi është jetësor i rëndësishëm për më shumë se 1,100 lloje të peshqve të ujërave të ëmbla dhe është i rëndësishëm për njerëzit në Shqipëri.

Dje, Parlamenti Evropian nxiti autoritetet shqiptare “të krijojnë sa më shpejt të jetë e mundur Parkun Kombëtar të Vjosës, duke e shtrirë të gjithë gjatësinë e lumit.”– shkroi ai.

Ai e përfundoi shkrimin duke u kërkuar ndjekësve që të shpërndajnë sa më shumë videon dhe ti bëjnë thirrje kryeministrit Edi Rama, presidentit Ilir Meta, kryetarit të PD-së Lulzim Basha dhe kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment