Merr fund ankthi ja ku ra raketa kineze

Mbeturinat e raketës kineze Long March 5B që po ktheheshin përsëri drejt Tokës janë shpërbërë mbi Oqeanin Indian.

Pjesa më e madhe e raketës u shkatërrua gjatë ri-hyrjes, por pjesët e tjera ranë në një vend 72.47 ° në Lindje dhe 2.65 ° në Veri, njoftoi media shtetërore kineze. Pika shtrihet në perëndim të Maldiveve.

Sipas BBC, faqet e gjurmimit të SHBA-së dhe Evropës kishin monitoruar rënien e pakontrolluar të automjetit Long March-5b. Media shtetërore kineze tha se pjesë të raketës hynë përsëri në atmosferë në të Dielën në 10:24 me kohën e Pekinit.

Komanda Hapësinore e SHBA-së tha në një deklaratë se ajo mund të “konfirmonte Hyrjen Kineze të Marsit të Gjatë-5b përsëri në Gadishullin Arabik.

‘Ishte e panjohur nëse mbeturinat ndikuan në tokë ose ujë“,- tha agjencia.

Përpara hyrjes së raketës kishte frikë se mbeturinat mund të binin në një zonë të banuar. Sekretari i Mbrojtjes i SHBA, Lloyd Austin tha se Kina kishte qenë neglizhencë në lejimin e raketës nga orbita.

Sidoqoftë, ekspertët e hapësirës kishin parashikuar që shanset që dikush në të vërtetë të goditet nga një copë hedhurinë hapësinore ishin shumë të vogla, jo më pak për shkak se kaq shumë e sipërfaqes së Tokës është e mbuluar nga oqeani, dhe zona të mëdha toke janë të pabanuara.

Segmenti kryesor nga automjeti Long March-5b u përdor për të lëshuar modulin e parë të stacionit të ri hapësinor të Kinës muajin e kaluar. Me 18 tonë është një nga artikujt më të mëdhenj në dekada që ka një zhytje të pa drejtuar në atmosferë.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment