Kryeministri italian: Vaksina kineze nuk është e përshtatshme për ta përballuar pandeminë

Pandemia nuk ka mbaruar. Dhe ne e shohim atë në Mbretërinë e Bashkuar, e cila disa javë më parë kishte rastet aktuale të Francës dhe sot ka 20 herë më shumë”.

Kështu u shpreh kryeministri italian Mario Draghi në një konferencë shtypi, ku theksoi se ritmi i procesit të vaksinimit duhet të rritet.

Ai ngriti si shqetësim rritjen e numrit të infeksioneve si pasojë e variantit Delta, që e ka orgjinën në Indi. Draghi u shpreh se vaksina kineze nuk ofronte siguri.

“Vaksina kineze nuk është e përshtatshme për ta përballuar pandeminë”, u shpreh krye.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment