Gjirokaster/ Kujtohet 77 vjetori i çlirimit te qytetit

Është kremtuar sot 77-vjetori i çlirimit tё qytetit tё Gjirokastrёs, me anë të një ceremonie ku të pranishëm kanë qenë kryebashkiaku , prefekti si dhe drejtues të institucioneve shtetërore në nivel vendor.
Krerët e pushtetit vendor kanë shprehur mirënjohjen dhe përuljen përpara heroizmit, sakrificave të dëshmorëve e heronjve që derdhën gjakun, jo vetëm për çlirimin e qytetit të Gjirokastrës, por edhe për çlirimin e Shqipërisë.
Më tej, aktiviteti përkujtimor vijoi në varrezat e dëshmorëve, ku u vendosën kurora me lule dhe u mbajtën homazhe në nderim të dëshmorëve të rënë për lirinë e atdheut.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment