Basha: 7 propozime për përballimin e krizës energjetike

Pasi kryeministri Rama paralajmëroi rritjen e çmimit të energjisë, për shkak të krizës, që siç tha ai, ka sektori në nivel botëror, kreu i PD-së doli me një paketë propozimesh, qësipas tij do t’u vijnë në ndihmë qytetarëve. Ndër to, Basha rendit heqjen e taksës për karburantet, uljen e TVSH-së nga 20% në 6%, subvencionimin e çmimit të energjisë për qytetarët etj.

Pjesë nga fjala e kryedemokratit Basha

Prioritetet në këtë moment të parë janë të qarta dhe të domosdoshme:

1- Heqja e taksës Rama prej 240 lekë për litër karburanti;

2- ulja e TVSH-së nga 20% në 6% për ushqimet, ashtu siç kemi kërkuar prej javës së parë në kuvendin e Shqipërisë;

3- Faturimi me çmime dhe sasinë reale të konsumit të oligarkëve të cilët favorizohen në kurriz të konsumatorëve;

4- Subvencionim i çmimit të energjisë për qytetarët;

5- Mirëmenanxhim dhe ndalje e shpenzimeve të shfrenuara, luksoze të OSHEE dhe KESH, që janë kthyer në zhvatës të parave të shqiptarëve.

6- Ristrukturim të buxhetit për tu përballur me një krizë që nuk mund të ndalet me propagandë dhe fjalime.

7 – Më shumë para për shtresat në nevojë dhe ristrukturim të ekonomisë aktuale, e cila për shkak të politikave të kësaj qeverie është e varur nga paraja e pisët dhe monopolet e oligarkëve.

Të dashur qytetare dhe qytetarë,

Nisur nga eksperiencat e hidhura që përmenda pak më parë, vetëm këmbëngulja jonë e përbashkët i pamundëson këtij kryeministri dhe kësaj pakice të korruptuar të përdorë fatkeqësitë tuaja për t’u pasuruar vetë dhe miqtë e tyre.

Shqipëria është e juaja, jo e një pakice.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment