Franca merr presidencën e BE-së

Franca merr presidencën e radhës të Bashkimit Evropian , duke i dhënë presidentit Emmanuel Macron shansin për t’u paraqitur si udhëheqësi de fakto i BE-së në prag të zgjedhjeve kombëtare në prill. 44-vjeçari nuk i ka fshehur kurrë ambiciet e tij për të qenë motori për integrimin e mëtejshëm evropian, duke shërbyer gjatë katër viteve të fundit si ndihmës dinamik i kancelares gjermane Angela Merkel. Ndërsa kjo e fundit u largua nga qeverisja dhe Macron merr presidencën e radhës të Këshillit të BE-së nga 1 janari, ai ka njoftuar një axhendë ambicioze për bllokun 27-anëtarësh që mund t’i shërbejë gjithashtu fushatës së tij të brendshme për rizgjedhje.

“Viti 2022 duhet të jetë një pikë kthese për Evropën,” tha ai në një fjalim kombëtar në natën e Vitit të Ri që përshëndeti rolin e BE-së gjatë krizës Covid-19.

Duke iu referuar presidencës franceze, ai u zotua se “ju mund të mbështeteni në angazhimin tim të plotë për të siguruar që kjo periudhë, e cila vjen çdo 13 vjet, të jetë një kohë përparimi për ju”.

Macron, i cili i bëri pikëpamjet e tij eurofile një pjesë kyçe të fushatës së tij politike kur fitoi presidencën në 2017, shpreson se kjo do t’i shërbejë përsëri në zgjedhjet e planifikuara për 10 dhe 24 prill.

“Presidenca e BE-së i jep atij një platformë të mirëpritur për të vënë në plan të parë të dhënat e tij evropiane dhe për të diferencuar veten nga rivalët e tij dhe për të sjellë propozime të reja dhe ide të reja”, tha Claire Demesmay, eksperte në think-tank Marc-Bloch në Berlini.

Për të shënuar fillimin e presidencës gjashtëmujore, Franca ndriçoi ndërtesat historike në të gjithë vendin, duke përfshirë Kullën Eifel dhe Harkun e Triumfit në ngjyrën blu të flamurit të BE-së në natën e Vitit të Ri.

Vëzhguesit e tjerë kanë vërejtur se logoja franceze për presidencën përfshin shkronjat U dhe E për “Union Europeene” me një shigjetë gri në mes që duket se krijon një shkronjë tjetër – një M anash për Macron.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment