Aksidenti i rëndë në Berat, 5 të plagosurit ishin pelegrinë nga Tepelena

Automjeti tip Benz, me targa AA 021 MS, duke qarkulluar me shpejtësi nga lagjia Mangalem në drejtim të qendrës së qytetit, ka humbur kontrollin dhe është futur brenda një dyqani me pajisje elektro-shtëpiake.

Si pasojë e aksidentit të rëndë janë plagosur 5 shtetasit: Leonard Rrapi 34-vjeç, Abaz Kaballi,60-vjeç, Astrit Veliu, 23-vjeç,Tahir Redhi, 30-vjeç dhe Robert Sadikaj.

Të pesë shtetasit e plagosur janë banues në fshatin Arëz në Tepelenë dhe raportohet se sapo ishin kthyer nga peligrinazhi në Malin e Tomorrit.

Ata kishin bërë një ndalesë brenda në qytetin e Beratit, ku po shëtisnin përgjatë qëndrës së qytetit. Të plagosurit janë transportuar drejt Spitalit Rajonal Berat, ku ndodhen në gjendje të rëndë.

Njëri prej të plagosurve, 30-vjeçari Leonard Rrapi është transportur me ambulancë drejt Spitalit të Traumës në Tiranë, ndërsa 4 të plagosurit e tjerë ndodhen në Repartin e Kirurgjisë së Beratit.

Mësohet se edhe  drejtuesi i mjetit, 26-vjeçari Ergys Petro, banues në lagjen “Kushtrim” në Berat është plagosur rëndë dhe ndodhet në Spitalin e Beratit, nën mbikqyrjen e forcave të policisë.

Burime të policisë bëjnë me dije se, shkak për këtë alsident është bërë shpejtësia “skëterrë”, me të cilën po udhëtonte 26-vjeçari kur humbi kontrrollin.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment