Degradimi i monumenteve/ Bejko: PD do t’i restauroj , investimet konkrete do t’i japin Gjirokastres zhvillimin qe meriton!

Ne kuader te 18 prillit dites nderkombtare te monumenteve kandidati per deputet i PD ne Qarkun e Gjirokastres z.Roland Bejko ka denoncuar edhe njehere rrenimin e disa prej shtepive karakteristike ne qytetin e gurte. Pavaresisht vlerave qe objekte te ndryshme te shpallura edhe monument kulture kane , shumica prej tyre jane amortizuar e degraduar, duke demtuar jo vetem imazhin e Gjirokastres por gjithashtu rrezikon te humbasi trashegimia kulturore dhe historike. Prandaj sipas Bejkos me ardhjen ne pushtet te PD jo vetem fasadat ne Pazar por e gjithe zona muzeale, kudo qe ka nevoje per nderhyrje , do te kryhen investime konkrete duke ruajtur keto vlera per brezat qe do te vijne, bashke me te edhe identitetin e Gjirokastres.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment