Emigrantët e jashtëligjshëm, politikanët francezë thirrje Britanisë që të rishikojë ligjet e ‘punësimit’ për t’i penguar

Politikanët francezë reaguan kundër qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar, pasi rritjes së numrit të emigrantëve që u përpoqën të kalonin kanalin me anije të vogla. Kjo ka rritur tensionet midis dy vendeve.

Politikanët nga rajoni kanë kritikuar Mbretërinë e Bashkuar për ligjet “e dobëta” të punës që ata thonë se tërheqin emigracionin ilegal, duke vënë gjithashtu në pikëpyetje marrëveshjen e vitit 2003 midis Francës dhe Britanisë që synon të trajtojë krizën e emigrantëve përgjatë bregdetit.

“Unë mendoj se është koha që qeveria britanike të ndryshojë ligjin e saj të brendshëm, për ta bërë më të vështirë dhe më të vështirë për emigrantët e paligjshëm që të gjejnë një punë, të marrin një shtëpi dhe të jetojnë në komunitetin e Mbretërisë së Bashkuar”, tha deputeti francez Pierre -Henri Dumont për Euronews.

Duke i përshkruar britanikët si “cinikë” dhe “sarkastikë”, kryebashkiaku i Calais i bëri thirrje presidentit Macron që së bashku autoritete të ndryshme të marrë një qasje më të ashpër dhe për të gjetur rrënjën e problemit.

Damien Carême, një eurodeputet nga Evropa Ekologji – Të Gjelbrit dhe një ish -kryebashkiak i Grande Synthe pranë Dunkirk, e përshkroi kryeministrin britanik si të pabesueshëm.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment