Gjirokaster / Te mitur qe lypin rrugeve apo bejne pune te renda , shteti inekzistent perpara tyre

Femi qe lypin rrugeve apo shfrytezohen per pune te renda eshte nje fenomen qe fatkeqesisht ne Shqiperi nuk i eshte dhene zgjidhje per vite me radhe
Ky fenomen nuk mund te mos prekte as Gjirokastren. Femi te moshave si 5 apo 12 vjec kryesisht te komunitetit rom jan ata qe enden rrugeve ne kerkim te ndonje qindarke. Shume prej tyre i gjen edhe ne koshat e mbeturinave ne vend qe te ishin duke shijuar femijerine disa prej tyre detyrohen nga skamja te punojne me pune nga me te rendat ndersa bashkmoshataret e tyre argetohen me lodra apo dhe me teknologjine. Te shumte jane femijet qe i shikon rrugeve ndersa te ngulin syte ata sy te vuajtur ku mund te shikosh fare mire vuajtjen ne to dhe te kerkojne pafajsisht disa te holla. Shume prej tyre flen ne koshat e mbeturinave ajo streheza e tyre ndersa familjaret e tyre jetojn sa ne nje vend ne tjetrin. Kjo eshte nje pamje qe e ndesh kudo ne qytetin e gurte por per vite me radh askush nuk u ka zgjatur doren per tou ardhur ne ndihme ketyre engjej qe u duhet te perjetojne ferrin ne toke.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment