Gjirokastritet i bejne”topin” Kumbaros

Ministresha e shkarkuar, qe fatkeqesisht eshte edhe deputete e Qarkut Gjirokaster Mirela Kumbaro, ne nje postim ne faqen e saj te fb-se eshte ”raketuar” nga qytetaret gjirokastrite me komente te shumta. Ky ”bombardim” vjen si pasoje e ”mencurive” te panumerta te saj ne postimin ne fjale. “Halla e Mato Grudes”, pasi ”mullarizoi” ministrine e kultures, ka marre persiper qe te “kasollizoje” edhe kalldremet e Gjirokastres. Nga Tirona ben kritiken, specialisten, kuratoren, bile edhe fallxhoren per kalldremet dhe bashke me to edhe per gjirokastritet. Tashme qe ka ngel si “kali ne leme”, ku verdalloset kot se askush nuk i’a var, askush nuk i’a fershellen, se askush nuk i’a ka ngene, i gjen ”pune” vetes duke postuar ”perla” ne fb. Nuk po e zgjasim me shume, por ju ofrojme te lexoni disa nga komentet, qe e kane vene me shpatulla per mullari “hallen e Matos”.

Jona Sh

Jona Sh Zonja Kumbaro para se te pasqyroni foto te kalldremeve ne Gjirokaster,do ishte me mire te kaloje njehere vete ti beje fotot me aparatin dhe syrin tend dhe nuk e di ne do kishit guximin ti postonit fotot ne kete rast. Dje isha ne Gjirokaster ,kalova aty dhe sinqerisht me erdhi turp dhe ndjeva nje keqardhje shume te madhe kur pashe ate kalldrem ne ate gjendje ..Kalldremi i shtruar qe “PER TE ARDHUR TURP” . Nje shi ra dhe e prishi strukturen e kalldremit te saposhtrur… nuk e di si do rezistojne ato kalldreme dhe te tregojne trashegimine….? Jam pro investimeve gjithmone, por duhet te ruhen vlerat e trashegimise dhe ato te kurohen nga specialiste ..

Al Ko

Al Ko E keni shkaterruar Gjirokastren njesoj sic keni shkaterruar kete vend. Turizmi ne muajin Prill ka qene inegzistent per shkak te kesaj masakre qe ju keni bere me pjesen me karakteristike te qytetit tone. Jeni komplet te pa skrupullt. Leket e tenderave mund ti kishit marre fare mire diku tjeter dhe te kursenit pjesen me te bukur te Gjirokastres. Do te mbaheni mend si ndrikulla qe shkaterroi Gjirokastren. Turp per ju. TURP

Artan Lami

Artan Lami Se pari Znj Kumbaro,meqe paskeni qene dhe ministre kulture,Cfare quhet sipas jush trashegimi kulturore ?!
Quhen kalldremet e shqepura ne menyre kafsherore dhe te ribera ne menyren me te keqe te mundshme ?!
Jo ne menyre kategorike kalldremet nuk duheshin prekur me dore,e sigurt qe nuk do te behen me te mira dhe e sigurt qe nuk do te jene me vlere se vlera e te vjetres i bente aq te bukura,vlera e trashegimise i bente aq te bukura.
Ne asnje vend te botes nuk preken monumentet e kultures vetem meremetohen ashtu sic jane.
Do thoni ju po kanalizimet,ato do ishin bere neper trotuaret perpara dyqaneve dhe do ishin mbyllur perseri me te njejtin gur sic qene.
Per nje gje i lutem zotit ishalla sju shkon mendja te vazhdoni me prishje kalldremesh ne ato pak qe kane ngelur dhe ishalla sju del ndonje fond per rikonstruksion te Kalase se gati jeni ju ta cmontoni e ta ribeni se helbete zotrote ska ndonje problem sipas jush.
Turpi per keto skandale do tju ndjeki nga pas gjithe jeten.

Rustem Laqi

Rustem Laqi Po munde i hidhi pak rer zonja Kumbaro.qe te hifte peshku ne ….jeni shum plehra.Shqiperija dhe Shqiptaret skan ben ndonjeher hajem.me komunista

Maksendër Gjini

Maksendër Gjini Qytetaret gjirokastrite kane te drejte te jene te shqetesuar pasi disa vite me pare ndodhi e njejta situate me kalldremin ne lagjen Varosh. Kalldremi i vjeter u zevendesua me te riun qe eshte dhe sot. Kaloni dhe shikoni sa punim skandaloz eshte bere. Ju thate qe guret jane ruajtur, fotografuar dhe do vihen ne vendet ku ishin por nga menyra e punimit duken gure te punuar ne moment.

Miri Ombashi

Miri Ombashi Ti vetem ministre smund te quhesh me kete shkrim…
Ti meriton vetem nhe ORDINERE!

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment