Green Pass con ne kembe Evropen, zhvillohen protesta masive

Trazirat kanë shpërthyer në Holandë kundër rregullave të reja të bllokimit mes rasteve në rritje të Covid-19 në Evropë.

Sipas BBC, njerëzit hodhën fishekzjarre ndaj policisë dhe u vunë flakën biçikletave në Hagë, një natë pasi protestat në Roterdam u bënë të dhunshme dhe policia hapi zjarr. Mijëra demonstrues dolën gjithashtu në rrugë në Austri, Kroaci dhe Itali ndërsa zemërimi u rrit për kufijtë e rinj.

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se ishte “shumë e shqetësuar” për rritjen e rasteve të koronavirusit në kontinent.

Drejtori i saj rajonal Dr Hans Kluge i tha BBC-së se nëse masat nuk forcohen në të gjithë Evropën, gjysmë milioni vdekje të tjera mund të regjistrohen deri në pranverën e ardhshme.

Shumë qeveri në të gjithë kontinentin po sjellin kufizime të reja në një përpjekje për të trajtuar infeksionet në rritje. Një numër vendesh kanë raportuar kohët e fundit një numër rekord të lartë të rasteve ditore.

Në Holandë, rebelët me kapuç i vunë flakën biçikletave në rrugët e Hagës, ndërsa policia e rebelëve përdori kuaj, qen dhe shkopinj për të përzënë turmat. Zyrtarët kanë shpallur një urdhër emergjence në qytet dhe të paktën shtatë persona janë arrestuar.

Policia tha se dikush hodhi një gur përmes dritares së një ambulance që po kalonte me një pacient.

Trazirat pasojnë një natë me trazira në Roterdam të dënuar nga kryebashkiaku i qytetit si “një orgji dhune”. Policia qëlloi të shtëna paralajmëruese dhe të shtëna direkte “sepse situata ishte kërcënuese për jetën”, tha një zëdhënës i policisë për agjencinë e lajmeve Reuters.

Holanda vendosi një bllokim të pjesshëm tre-javor të shtunën e kaluar pasi regjistroi një rritje rekord të rasteve me Covid. Baret dhe restorantet duhet të mbyllen në orën 20:00 dhe turmat janë të ndaluara në ngjarje sportive.

Dhjetëra mijëra njerëz protestuan në kryeqytetin e Austrisë, Vjenë, pasi qeveria njoftoi një bllokim të ri kombëtar dhe planet për t’i bërë të detyrueshme prerjet në shkurt 2022. Është vendi i parë evropian që e bën vaksinimin një kërkesë ligjore.

Në Kroaci, mijëra njerëz marshuan në kryeqytetin Zagreb për të treguar zemërimin e tyre ndaj vaksinimeve të detyrueshme për punonjësit e sektorit publik, ndërsa në Itali, disa mijëra protestues u mblodhën në terrenin antik të garave me karroca Circus Maximus në Romë për të kundërshtuar certifikatat “Green Pass” që kërkohen në vendet e punës, vendet dhe transporti publik.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment