Itali/Mega operacioni ,në pranga 334 persona mes tyre dhe politikanë

Gjatë një operacioni të madh të zhvilluar sot në Italia, policia e ROS ka vënë në pranga 334 persona, mes të cilëve, politikanë, avokatë, financierë, zyrtarë të shtetit dhe biznesmenë si dhe u sekuestruan pasuri me vlerë 15 milionë euro.
Mes të arrestuarve është edhe ish deputeti i ‘Forza Italia’, Giancarlo Pittelli.
Mega operacioni është në vazhdën e një hetimi që zgjati disa vite dhe që u zhvillua në disa rajone të Italisë si në Kalabri, Campagna, Emilia Romagna, Toscana, Lombardi, Veneto, Piemonte etj, ku ‘Ndragheta’ ka zonat e saj të influencës.
Në kuadër të operacionit, disa prej të arrestuarve u vunë në pranga në Gjermani dhe Zvicër.
Në operacion morën pjesë më shumë se 2500 forca të karabinierisë.
Policia Italiane ka deklaruar se operacioni është ndër më të mëdhenjtë ë zhvilluar në territorin Italian por ndërkohë nuk ka dhënë detaje më të hollësishme veç faktit se operacioni kishte si qëllim identifikimin dhe sekuestrimin e pasurive të klanit mafioz ‘Ndragheta’.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment