“Mbremjet poetike” ne kuader te 90 vjetorit te lindjes se D.Agollit

Per dy nete radhazi publiku gjirokastrit ka mirpritur mbremjet poetike. Nje organizim i teatrit Zihni Sako i titulluar “midis” ne kuader te 90 vjetorit te lindjes se poetit Dritero Agolli. Aktori njeherazi regjisori i njohur Kudret Alikaj ishte dhe organizuesi i ketij aktiviteti qe beri bashke jo vetem aktore profesioniste por edhe miq te teatrit e fjales sikurse ishte dhe kryetarja e Keshillit te Qarkut Gjirokaster Lindita Rova. Alikaj ka thene se vepra e Agolli do te mbetet perjete pasi pena e tij ishte vertete e arte . Te tilla aktivitete i kishin munguar Gjirokastres.
Ndersa per kryetaren e Keshillit te Qarkut Lindita Rova lenia e postit zyrtar per disa çaste dhe aktrimi ishte nje eksperience e veçante qe vetem kolose si Driteroi mund te nxise per ta kryer.
Duartrokitjet e ngrohta te publikut mbushen sallen e kinemase teksa aktoret interpretonin poezi te Dritero Agollit.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment