Nafta rritet sërish

Çmimet e naftës u ngritën më tej të hënën. Kontratat e së ardhmes për naftën e papërpunuar Brent u rritën me 99 cent, ose 1,1 %, në 84,71 dollarë për fuçi, pasi një uljeje të përkohshme në 83,03 dollarë.

Furnizimet e naftës së papërpunuar të Teksasit Perëndimor (ËTI) u rritën me 84 cent, ose 0,6%, në 84,05 dollarë, nga 82,74 dollarë që ishte më parë.

Një analizë e Reuters tregoi se çmimet e naftës pritet të qëndrojnë afër 80 dollarëve në fund të vitit, pasi furnizimet e ulëta dhe faturat më të larta të gazit inkurajojnë kalimin në naftën e papërpunuar për t’u përdorur si lëndë djegëse për prodhimin e energjisë.

Nafta arriti çmimin më të lartë të viteve të fundit javën e kaluar, i ndihmuar nga një rikthim i kërkesës pas pandemisë dhe Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës dhe aleatët e udhëhequr nga Rusia, ose OPEC+, duke iu përmbajtur rritjes graduale mujore të prodhimit prej 400,000 fuçi në ditë (BPD) , pavarësisht thirrjeve për më shumë naftë nga konsumatorët kryesorë.

Rritja e prodhimit të naftës të OPEC-ut në tetor ra më pak se rritja e planifikuar sipas një marrëveshjeje me aleatët, sipas Reuters, pasi ndërprerjet e pavullnetshme në disa prodhues më të vegjël kompensuan furnizimet më të larta nga Arabia Saudite dhe Iraku.

Analistët presin që OPEC+ t’i përmbahet shifrës 400 000 në takimin e 4 nëntorit. Ditët e fundit, Kuvajti dhe Iraku shprehën mbështetje, duke thënë se këto vëllime ishin të mjaftueshme.

Presidenti i SHBA Joe Biden u kërkoi të shtunën vendeve të mëdha prodhuese të energjisë G20 me kapacitet rezervë të rritin prodhimin për të siguruar një rimëkëmbje më të fortë ekonomike globale, pjesë e një përpjekjeje të gjerë për të presionuar OPEC + për të rritur furnizimet.

Çmimet u rritën pavarësisht se Kina tha në një deklaratë të rrallë zyrtare se kishte lëshuar rezerva benzine dhe nafte për të rritur ofertën e tregut dhe për të mbështetur stabilitetin e çmimeve në disa rajone.

Exxon (XOM.N) dhe Chevron (CVX.N) po kërkojnë të shtojnë pajisje shpimi në Permian, pasi reduktuan ndjeshëm ekuipazhet dhe prodhimin në rajon vitin e kaluar.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment