Negociatat, Rama vazhdon sulmin ndaj BE

Edi Rama ka sulmuar ashpër BE për pritjen e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut për anëtarësim. Ai e krahasoi parashikimin e pranimit të Shqipërisë në BE me vitet që u deshën për të pushtuar Trojën.

“Kështu po zhvillohet Ballkani brenda BE-së,” tha Rama teksa iu drejtua letërsisë së pas Luftës së Trojës, duke thënë se “Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut po përballen me botimin e dytë” “në pritje të Godos” nga Samuel Beckett.

BE është një simulim i punës së Samuel Beckett, askush nuk po lëviz”, tha Rama, duke shtuar se ai ishte i vendosur të vazhdonte ofertën e vendit të tij për BE.

“Ne do të bëjmë gjithçka që të jemi anëtare të Evropës. Ballkani ka qenë në procesin e integrimit për shumë vite dhe ne do të bëjmë gjithçka për të qenë një anëtar i Evropës. Është shumë e lodhshme të provosh ose të shmangësh ose të qëndrosh në dhomën e pritjes”, është shprehur Rama për ‘The Economist. 

Në fjalën e tij, ai tha se Shqipëria nuk ka alternativa të tjera dhe nuk do të kërkojë alternativa të tjera duke theksuar se “kjo është hera e parë si komb që ne mund të zgjedhim për veten tonë, dhe jo dikush tjetër të zgjedhë për ne”.

Rama theksoi se duhet të vazhdojmë të bëjmë atë që duhet për të çuar përpara reformat dhe për të ndërmarrë hapat e nevojshëm për të arritur te qëllimi.

“Ne duhet të vazhdojmë përpjekjen, sepse ajo që na siguron procesi i integrimit është një mjet unik i modernizimit. Ne nuk mund ta shpikim këtë.

Ky modernizim ka të bëjë me ndërtimin e shteteve në këtë rajon që funksionojnë si demokraci, që kanë institucione që shkojnë përtej partive, qeverive dhe marrëdhënieve midis qytetarëve dhe shteteve që janë të sigurta dhe të qëndrueshme,” tha Rama.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment