Shërbimi meteorologjik grek paralajmëron stuhi

Shërbimi Kombëtar Meteorologjik (EMY) lëshoi të hënën një paralajmërim urgjent paralajmërues për fillimin e papritur të një stuhie nga e marta, duke ndërprerë motin e bukur të ditëve të fundit.
Një erë e lagësht do të përfshijë vendin këtë mbrëmje nga perëndimi dhe jugperëndimi, duke sjellë shi të madh, stuhi dhe breshër në vende.
Ishujt e Jonit dhe Peloponezit Jugor do të preken të martën vonë, pasuar nga pjesa tjetër e gadishullit të Peloponezit, Kretës dhe pjesëve të kontinentit duke përfshirë Atikën dhe Evian të mërkurën.
Më vonë të mërkurën,, moti i lagësht parashikohet të përhapet në Thesali, ishujt e Sporades, pjesë të Epirit dhe ishujt Cyclades përpara se të zhvendosen në Dodekanezë dhe ishujt e Egjeut Verilindor.
Të mërkurën në mbrëmje, moti i stuhishëm pritet të godasë Maqedoninë dhe Trakinë përpara se të lehtësohet të enjten.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment