Partia Demokratike reagon ndaj pretendimeve të Bashkisë ..

Partia Demokratike ka reaguar ndaj pretendimeve të Bashkisë së Tiranës se sot është vendosur në favor të këtij institucioni. Me anë të një deklarate, PD i çuan këto pretendime si riciklim mbetjesh dhe mashtrimesh të ulëta.

 

Reagimi i plotë i PD:

Pretendimi sot i Erion Veliajt se paska fituar gjyqin me PD në lidhje me protestën e 8 dhjetorit, është një riciklim mbetjesh e mashtrimesh të ulëta.

Sot, Gjykata Administrative vendosi shfuqizimin e të 7 akteve të Erion Veliajt, pra shfuqizoi pretendimet e tij sikur protesta popullore kishte shkaktuar 172 milionë lekë dëme në qytet.

Gjykata e gjeti të paligjshëm dhe të pabazuar në prova, pretendimin e Veliajt, të bërë edhe publik me njoftimin që bëri me 8 Dhjetor 2015, ku ai kakariste se do ta detyronte PD-në të paguante çdo qindarkë.

Në këtë mënyrë gjykata pranoi argumentimin e përfaqësuesve të PD se “dëmet”, ishin fryt i fantazisë së Kryetarit të Bashkisë Tiranë dhe se ato nuk kishin ndodhur në të vërtetë.

Për më tepër, gjoba që Veliaj i vendosi protestës popullore, ishte një falsifikim i pastër, shkelje e rëndë ligjore, për të cilën ai duhet të ndiqet penalisht, pas kallëzimit që ka bërë polici bashkiak, të cilit iu falsifikua firma.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment