Policia australiane kap sasinë rekord të heroinës

Policia australiane ka kapur një sasi rekord të heroinës të regjistruar ndonjëherë në vend. Bëhet me dije se heroina arrin vlerën e 140 milionë dollarë australianë.

Autoritetet thanë se dërgesa, e cila peshonte 450 kg, kishte 1,290 pako heroinë.

Konfiskimi u bë në Portin e Melburnit – porti më i madh i Australisë – më 29 shtator, por tashmë u bë publike.

Zyrat thanë se ata arrestuan një burrë malajzian pasi transporti i madh u zbulua në një ngarkesë me pllaka qeramike.

Ai më vonë u akuzua për importin dhe tentimin e posedimit të një sasie komerciale të një droge të kontrolluar nga kufiri. Ai mund të përballet me një dënim deri në burgim të përjetshëm.

Testimi i substancës në pako tregoi se ishte heroinë.

Dërgesa filloi në Malajzi dhe ishte e destinuar për një biznes të vendosur në Melburn. 

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment