Pranga afganit, tentoi të hynte në Shqipëri me pasaportë britanike

Një afgan bie në pranga me një pasaportë britanike. Afgani Ahmad Mansour 27 vjeç, ka dashur të hyjë në Shqipëri por tentativa e tij, ka rezultuar e dështuar pasi është ndaluar nga kontrollorët e pasaportave në Kakavije.

Mansour mendohet se është kontigjent i refugjatëve të larguar nga zonat konfliktuale ku hyn edhe Afganistani dhe ka qenë i strehuar në një prej kampeve në Greqi ku me shumë gjasa në Konicë ku ndodhet edhe pika më e madhe e strehimit të tyre nga Lindja e Mesme dhe e Largët në zonën e veriut të Greqisë.

Duket se afgani, ka dashur të arratiset nga Greqia drejt perëndimit tranzit nga Shqipëria dhe për këtë, ka shfrytëzuar një pasaportë britanike e cila mbante emrin e një britaniku që jeton në Hammersmith.

Shenjat e qarta në pasaportën e Mbretërisë së Bashkuar si emri dhe fotoja që nuk i përafrohej, e kanë zbuluar identitetin real të afganit i cili në fund është dorëzuar duke pranuar se kishte falsifikuar pasaportën britanike.

Ndaj tij rëndon vepra penale e falsifikim të letërnjoftimeve, pasaportave dhe vizave. Materialet i kaluan Prokurorisë së Gjirokastrës për veprime të mëtejshme.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment