Rama ashperson tonet : Europa nuk mund të na tregojë çfarë duhet bërë në rajon

Kryeministri Edi Rama këtë të premte gjatë “Forumit të Prespës”, e ka nisur fjalën e tij me mos hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë, ku thekson se nuk e kemi ne në dorë, por as mund të paketohen e futen në anije për të shkuar në BE.

Ndër të tjera ai thotë se Europa nuk mund të tregojë çfarë duhet bërë në rajon, prandaj vendet duhet të bashkohen dhe të mos presin derisa të bëhen anëtare të BE.

Në masë të madhe kjo është ajo që ndodh. Të jem i sinqertë nuk e ndjej më, fare, jam tepër serioz. Nuk e them këtë sa për të thënë diçka, me të vërtetë më nuk e ndjej fare, nuk e pres atë që e ndieja kur filloi. Meqë e dini, mund të organizoni dasëm të mirë njëherë me atë që do të bëni që gjithçka të duket shkëlqyeshëm, dhe nusja në fund nuk paraqitet. Këtë mund ta bëni dy herë, duke u lëshuar përsëri në vendosjen e skenarit me zbukurime të bukura, ushqim, mysafir. Nusja përsëri nuk vjen. Atëherë thjesht e tregoni fjalën dhe nuk organizoni dasëm. Prandaj nëse ndodh që paraqitet nusja ndonjëherë do të bëni një atmosferë të relaksuar. Prandaj i thashë Zoranit, muzika e zakonshme që dëgjonte nga Europa, duhet të vazhdojmë meqë ne zgjodhëm, nuk e zgjodhëm këtë rrugë për asgjë tjetër përveç vullnetit tonë të fuqishëm personal, kjo është rruga e vetme për ne, nuk bëhet fjalë që Shqipëria e Maqedonia e Veriut të paketohen e futen në anije, por bëhet fjalë për ndërtimin tonë në vendet tona, shtetet tona që funksionojnë si çdo vend tjetër i BE. A do të jemi apo jo pjesë e BE kjo nuk varet prej nesh, nuk është në duart tona, s’jemi ata që vendosim. Ti falenderohemi zotit që nga një anë Europa s’mund të na tregojë ç’të bëjmë në këtë rajon, ne mundemi përmes veprimeve tona t’ua lehtësojmë jetën gjithë njerëzve që jetojmë këtu. Pse duhet të presim të bëhemi anëtarë të BE që të bëjmë tregti pa barrier.

Gjatë fjalës së tij kreu i qeverisë u ndal edhe tek konflikti që ka Kosova me Serbinë, ndërsa shtoi se kjo çështje nuk duhet të mbajë Rajonin të pazhvilluar. Rama theksoi se dikur nuk e mendonte që në një tryezë të ulej kryeministri i Kosovës dhe ai i Serbisë, siç janë sot Albin Kurti dhe Ana Bernabiç. Rama ndër të tjera tha se vëllezërit grekë aktrojnë kur thonë se ishin të parët në rajon dhe se shqiptarët dhe vendet e tjera ishin pasardhës të tyre.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment