Rriten infektimet me Covid-19/ Holanda rikthen kufizimet e pjesshme

Holanda do të kthehet në një bllokim të pjesshëm nga e shtuna pasi qeveria urdhëroi restorantet dhe dyqanet të mbyllen herët dhe ndaloi spektatorët nga ngjarjet kryesore sportive në një përpjekje për të përmirësuar një rritje të shpejtë të rasteve të COVID-19.

Sipas Reuters, kryeministri në detyrë Mark Rutte tha se kufizimet që holandezët kishin menduar se kishin përfunduar përgjithmonë po ri-vendosen për tre javë.

Supermarketet dhe shitësit me pakicë jo thelbësore gjithashtu do të mbyllen më herët dhe masat e distancimit social do të rivendosen. Qeveria rekomandoi që jo më shumë se katër vizitorë të priten në shtëpi, në fuqi menjëherë.

Kafenetë dhe klubet e natës do të duhet të mbyllen në orën 20:00 nga e shtuna.

“Sonte ne po sjellim një mesazh shumë të pakëndshëm me masa shumë të pakëndshme dhe me shtrirje të gjerë”, tha Rutte në një fjalim televiziv të premten në mbrëmje. “Virusi është kudo dhe duhet të luftohet kudo.”

Një grup prej rreth 100 protestuesish kundër bllokimit u mblodhën jashtë ndërtesës së qeverisë në Hagë ku Rutte po fliste. Disa persona u arrestuan për ndezjen e fishekzjarrëve dhe gjuajtjen e sendeve ndaj policisë.

Qeveria po shqyrtonte gjithashtu mënyra për të kufizuar aksesin në ambientet e brendshme për njerëzit që nuk ishin vaksinuar, një masë e ndjeshme politikisht që do të kërkonte miratimin parlamentar.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment