Rusia i kundërpërgjigjet Shqipërisë, shpall non grata diplomatin shqiptar: Të largohet brenda 72 orësh

Rusia i është kundërpërgjigjur Shqipërisë pas dëbimit të diplomatit rus, Alexey Krivosheev, muajin e kaluar, duke dëbuar një diplomat shqiptar, tha të hënën ministria e Jashtme ruse.

Sipas Ministrisë Ruse të Punëve të Jashtme, dëbimi i një diplomati shqiptar është në përgjigje të Shqipërisë që dëboi një diplomat rus me pretendimin e shkeljes së masave të koronavirusit në 21 janar 2021.

Sipas ministrisë, i dërguari i Shqipërisë në Rusi u thirr në Ministrinë e Jashtme Ruse dhe i tha se një sekretar i ambasadës shqiptare është shpallur person non grata.

Diplomati duhet të largohet nga Rusia brenda 72 orësh.

Kjo vjen disa javë pasi Shqipëria akuzoi një diplomat rus për shkelje të vazhdueshme të kufizimeve të lidhura me COVID dhe më pas e shpalli atë non grata. Moska tha se do t’i përgjigjej “veprimit jo miqësor”, të cilin e sheh si një provokim që synon të dëmtojë marrëdhëniet dypalëshe midis dy vendeve.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment