SH.B.A. kalon 21 milion raste me koronavirus

Në një ditë që Shtetet e Bashkuara regjistruan një rekord tjetër për pacientët Covid-19 në spitale, vendi kaloi 21 milion raste të koronavirusit, sipas Universitetit Johns Hopkins. SH.B.A., me 21,007,694 raste që nga e marta në mbrëmje, ka pothuajse po aq sa vetë – India, Brazili dhe Rusia. SH.B.A. ka shtuar 1 milion raste në katër ditët e fundit.

Dhe disa shtete po paralajmërojnë se mund të ndodhë më e keqja, në Kaliforni, zyrtarët thonë se njësitë e ICU në të paktën dy rajone janë tejmbushur nga kapacitet e vendosura.

“Kjo është një katastrofë humanitare që po shpaloset tani në Los Anxhelos dhe unë shqetësohem se nuk do të ndalet në Los Anxhelos. Do ta shohim këtë edhe në zona të tjera të metrosë,” Dr. Peter Hotez, dekani i Shkollës Kombëtare të Mjekësia Tropikale në Baylor College of Medicine.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment