Shëndetësi/ Efektet e vajit të ullirit në organizëm

Vaji i ullirit është lëngu natyral i frutave të ullirit. Marrja e vajit të ullirit çdo ditë mund të ju ndihmojë të menaxhoni peshën tuaj, të kontrolloni sheqerin në gjak, të lehtësoni depresionin, të mbani funksionin njohës dhe t’ju mbrojë nga sëmundjet kronike.
Zgjedhja e vajit më të shëndetshëm
Jo të gjitha vajrat e ullirit janë të njëjta. Përmbajtja e tyre ushqyese mund të ndryshojë në mënyrë të konsiderueshme, kështu që zgjidhni vajrat që përmbajnë vetitë më antioksiduese.
Ullinjtë nuk piqen plotësisht nga jeshilja në të zezë deri në fund të dimrit, dhe janë ullinjtë e gjelbër që janë më të lartat në polifenole antioxidant, përfshirë oleocanthal. Prandaj, është më mirë të blini vaj ulliri të bërë nga ullinj “të korrjes së hershme” kur është e mundur.
Vaj ekstra i virgjër prodhohet nga një proces i ngutshëm dhe është shkalla më e mirë e vajit të ullirit. Për shkak se është i parafinuar me shumë pak përpunim, vaji ulliri ekstra i virgjër ka nivelin më të lartë të antioksidantëve në krahasim me kategoritë e tjera: vaj “i pastër” ose “i lehtë”, “vaj ulliri” dhe “vaj ulliri pomace”.
Yndyra dietike në vajin e ullirit
Jo vetëm që vaji i ullirit e bën shijen ushqimore më të mirë, ajo siguron energji dhe është një makronutrient me përfitime të shumta shëndetësore. Yndyra ndihmon në thithjen e shumë vitaminave – përfshirë vitaminat A, D, E dhe K – kështu që ato mund të përdoren nga trupi juaj. Yndyra është me rëndësi jetike për ndërtimin e membranave qelizore dhe qethjeve që rrethojnë nervat. Trupi juaj ka nevojë për yndyrë për funksione të tilla si mpiksja e gjakut dhe kontraktimet e muskujve.
Përfitimet antioksiduese
Fenolikët në vajin e ullirit kanë veti antioksiduese, antimikrobike dhe anti-inflamatore që kontribuojnë në përfitimet e shumta të 1 lugë gjelle vaj ulliri në ditë. Inflamacioni kronik mund të kontribuojë në sëmundje të tilla si kanceri, diabeti, sëmundja e Alzheimerit dhe zemrës, madje dhe mbipesha.
Antioksidanti kryesor në vajin e ullirit është oleocanthal, i cili ndan karakteristika unike anti-inflamatore me ibuprofen, sipas një studimi të vitit 2014 të botuar në Gazetën Ndërkombëtare të Shkencave Molekulare. Studiuesit vlerësuan që oleocanthal në 3.4 lugë, ose 50 mililitra, vaj ulliri ekstra të virgjër ka një efekt të ngjashëm si 10 përqind e dozës së rritur të ibuprofen.
Përveç oleocanthal, një përfitim tjetër antioksidues i 1 lugë gjelle vaj ulliri në ditë është vitamina E – 10 përqind e shtesës suaj të përditshme. Vitamina E ju ndihmon të mbroni nga sëmundjet kronike duke neutralizuar radikalet e lira të dëmshme në qelizat tuaja, të prodhuara përmes proceseve metabolike siç është tretja ose nga burime mjedisore siç është ndotja e ajrit.
Ndihmon në Luftimin e Depresionit
Nëse jeni në depresion, një lugë vaj ulliri në ditë mund të ju ndihmojë. Truri juaj është 60 për qind yndyrë, që përbëhet pjesërisht nga acide yndyrore të pangopura – omega 3 dhe omega 6. Yndyrnat omega kontrollojnë zhvillimin dhe funksionimin normal të trurit, dhe shoqërohen me shumë çrregullime të humorit.
Një studim i vitit 2018 nga Franca, botuar në Frontiers in Physiology, shqyrtoi rolin e acidit yndyror të pangopur dhe efektin e tij në pikëllimet e trurit, siç janë ankthi dhe depresioni. Studiuesit zbuluan se nivele të ulëta të acideve yndyrore omega-3 kishin një efekt negativ në sjelljen e lidhur me gjendjen shpirtërore dhe yndyrnat e sugjeruara nga polineri të pangopura mund të jenë të dobishme në trajtimin e çrregullimeve neuropsikiatrike.
Ndihmon me kujtesën
Marrja e vajit të ullirit çdo ditë mund të kontribuojë në zvogëlimin e rrezikut e humbjes së kujtesës. Humbja progresive e kujtesës që lidhet me sëmundjen e Alzheimerit është një çrregullim i pakthyeshëm i lidhur me moshën.
Një studim hulumtoi shoqërimin e komponimeve fenolike në vaj ulliri ekstra të virgjër dhe parandalimin ose vonesën e Alzheimerit. Studiuesit raportuan që konsumimi i vajit ekstra të virgjër të ullirit çoi në përmirësimin e mësimit dhe kujtesës dhe kthimin e mosfunksionimeve të lidhura me moshën.
Gazeta e vitit 2018, botuar në Annals of Clinical and Translal Neurology, arriti në përfundimin se vaji i ullirit ekstra i virgjër mund të ndihmojë në mbrojtjen e indeve të trurit kundër substancave toksike që mund të shkaktojnë sëmundjen e Alzheimerit dhe se vaji i ullirit mund të jetë një terapi e vlefshme për parandalimin ose ndalimin e sëmundjes.
Ul nivelet e glukozës në gjak
Për diabetikët, një lugë vaj ulliri në ditë mund të ndihmojë në përmirësimin e reagimit të qelizave ndaj glukozës. Vaj ekstra i virgjër ulliri përmban acid oleik, i cili vepron si një anti-inflamator. Diabeti në një gjendje inflamatore, dhe vaji i ullirit mund të zvogëlojë shumë nga simptomat e diabetit, përfshirë uljen e glukozës në gjak dhe nivelin e kolesterolit.
Efektet e vajit të ullirit ekstra të virgjër u vlerësuan në një studim të vitit 2015 duke përdorur 25 lëndë të shëndetshme. Pjesëmarrësve iu dha ushqim me vaj ulliri ose vaj misri të shtuar. Siç u botua në Nutrition and Diabetes në 2015, studiuesit zbuluan se dy orë pas vaktit, grupi i dhënë vaj ulliri kishte ndjeshëm më të ulët nivelet e glukozës në gjak dhe përmirësoi profile lipidesh.
Për më tepër, grupi i vajit të ullirit tregoi një ulje të LDL – niveleve të lipoproteinës me densitet të ulët.
Marrja e vajit të ullirit çdo ditë dhe pesha
Të qenit mbipeshë mund të kontribuojë në zhvillimin e shumë sëmundjeve kronike. Efektet pozitive të dietës mesdhetare, me përbërësin e saj të lartë të vajit të ullirit, në peshën e trupit u demonstruan në një studim pesë-vjeçar.
Gjetjet e publikuara në The Lancet Diabetes & Endocrinology në 2016 raportuan se nga tre ndërhyrje, grupi me vaj ulliri shtesë të virgjër shtesë, kishte uljen më të lartë të peshës trupore dhe perimetrit të belit. Studiuesit arritën në përfundimin se marrja e yndyrnave të shëndetshme si vaji i ullirit nuk duhet të kufizohet për mirëmbajtjen e peshës.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment