VIDEO/Borë në Gjirokastër, izolohen 30 fshatra, situata drejt katastrofës

Gjirokastra është përfshirë nga reshjet e dendura të dëborës.

Trashësia e borës në qytet ne oren 10:30 ka arritur në 15 cm, ndërsa në zonat rurale 40-50 cm cm ku janë bllokuar dhjetëra fshatra. Probleme ka në fshatrat Golem dhe Zagori ku trashësia e borës arrin në 40 cm si dhe Frashër të Përmetit, Lopës dhe Kurvelesh të Tepelenës. 

Fshati Zhepë në Përmet është krejtësisht i izoluar pasi trashësia e dëborës arrin në 40 cm. Kjo situatë ka sjellë pezullimin e mësimit në të gjithë Qarkun e Gjirokastrës me urdhër të Drejtorisë Arsimore.

Me dhjetera automjete nuk jane lejuar te kalojne drejt Greqise pasi nuk kane qene te pajisur me zinxhire. Situata eshte drejt katastrofes pasi dhjetera fshatra ngelen te izoluara dhe te pafurnizuara me ushqim.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment