VIDEO/Mbushen 111 vjet nga Lufta e Mashkullorës

Sot është përkujtuar 111 vjetori i Luftës së Mashkullorës përmes një ceremonie të organizuar me këtë rast nga Bashkia e Gjirokastrës dhe Këshilli i Qarkut.

Kryetarja e Bashkisë Zamira Rami nën shoqërinë e kreut të Qarkut të Gjirokastrës Armand Hilaj, dhe prefektit Astrit Aliaj, kanë qenë tre përfaqësuesit më të lartë vendorë në këtë ceremoni kuptimplotë në nder të një date të shënuar historike që bën krenar cdo banor të Gjirokastrës. Te tre perfaqesuesit me te larte vendore, kane vleresuar daten e sotme si nje nder historite qe ka trasheguar trimeria e djemve te Gjirokastres ne momentet kulminante te Shqiperise ne luften per pavaresi.

Ra ne sy sot, mungesa e deputetëve te PS per Qarkun e Gjirokastrës, te cilet e kanë parë të udhës t’a braktisin axhendën e përkujtimit të kësaj date. Pra vlerësimi i një ngjarje të tillë me përmasa sa historike aq edhe epike prej deputetëve socialiste të Gjirokastrës, është treguesi më i qartë sesa të ndjeshëm janë ata për historinë e kësaj treve, ndersa ish deputeti demokrat Tritan Shehu ka reaguar ne llogarine e tij personale ne FCB per kete ngjarje te madhe historike.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment