108 raste të reja me Covid në 24 orë

Në 24 orët e fundit, në vend janë konfirmuar 108 raste të reja me Covid-19. Lajmin e bën të ditur ministria e Shëndetësisë në raportimin ditor të rasteve.
Nga 811 testime të kryera, u konfirmuan :40 të prekur në Tiranë, 9 të prekur në Shkodër dhe në Durrës, 8 të prekur në Elbasan, 6 raste në Mat, 4 raste në Krujë, Fier, Kavajë, 3 të prekur në Korçë, Vlorë, Shijak, Sarandë, 2 raste në Librazhd dhe Kuçovë, 1 rast në Lezhë, Has, Rrogozhinë, Tropojë, Berat, Mallakastër, Peqin, Kolonjë.
Në total numri i të infektuarve shkon në 13,153
Kurse, 88 qytetarë u shëruan nga Covid-19 brenda ditës, duke e çuar në 7397 numrin e personave që e kanë mundur COVID-19.

Për fat të keq, dy persona e humbën betejën me sëmundjen. Një 62-vjeçar nga Kurbini dhe një 68 vjeçar nga Librazhdi, me sëmundje bashkëshoqëruese.
Aktualisht në spitalin Infektiv dhe “Shefqet Ndroqi” po trajtohen 179 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët vetëm 5 pacientë janë të intubuar.
COVID-19 – Statistika (26 Shtator 2020)
Testime totale 84722
Raste pozitive 13153
Raste të shëruara 7397
Raste Aktive 5381
Humbje jete 375 (Qarku Tiranë 177, Durrës 46, Shkodër 40, Elbasan 26, Fier 20, Korçë 19, Lezhë 16, Kukës 10, Dibër 8, Vlorë 7, Gjirokastër 4, Berat 2).
Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2658
Durrës 590
Shkodër 381
Elbasan 309
Lezhë 295
Fier 259
Korçë 246
Vlorë 204
Kukës 155
Berat 112
Dibër 96
Gjirokastër 76 s.b

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment