2 % e pasurisë së Elon Musk mund t’i japë fund urisë në botë

0
280

Një grup i vogël i njerëzve të pasur mund të zgjidhin urinë e botës me vetëm një vlerë shumë të vogël të pasurisë së tyre, thotë drejtori i Programit Botëror të Ushqimit të Kombeve të Bashkuara.

Miliarderët duhet “të rriten tani, vetëm një herë”, tha David Beasley në një intervistë në CNN që u transmetua të martën – duke përmendur veçanërisht dy njerëzit më të pasur në botë, Jeff Bezos dhe Elon Musk .

“6 miliardë dollarë për të ndihmuar 42 milionë njerëz që fjalë për fjalë do të vdesin nëse nuk ushqehen. Nuk është e komplikuar,” shtoi ai.

Shefi ekzekutiv i Tesla-s Musk ka një vlerë neto prej afro 289 miliardë dollarë , sipas Bloomberg, që do të thotë se Beasley po kërkon një dhurim prej vetëm 2% të pasurisë së tij. Vlera neto e miliarderëve amerikanë është dyfishuar që nga fillimi i pandemisë, duke qëndruar në 5.04 trilion dollarë në tetor, sipas grupeve progresive Instituti për Studime Politike dhe Amerikanët për Drejtësinë e Taksave .

Një “stuhi” e disa krizave, të tilla si ndryshimet klimatike dhe pandemia Covid-19, do të thotë që shumë kombe “po trokasin në derën e urisë”, tha Beasley.

Gjysma e popullsisë së Afganistanit, 22.8 milionë njerëz, po përballen me një krizë akute urie, sipas një raporti të WFP të publikuar të hënën. Papunësia e shfrenuar dhe kriza e likuiditetit do të thotë se vendi po kalon në prag të një krize humanitare dhe 3.2 milionë fëmijë nën moshën pesë vjeç janë në rrezik, përfundoi raporti.

Një seri raportesh të reja nga administrata Biden lëshuan një paralajmërim të ashpër javën e kaluar: Efektet e ndryshimit të klimës do të jenë të gjera dhe do të përbëjnë probleme për çdo qeveri.

Midis raporteve, administrata detajon se si ndryshimi i klimës po nxit migrimin, hera e parë që qeveria amerikane po njeh zyrtarisht lidhjen midis ndryshimit të klimës dhe migrimit. ËFP ka paralajmëruar për këtë valë lëvizjeje në të kaluarën, veçanërisht në rajonin e “Korridorit të Thatë” në Amerikën Qendrore.

“Për shembull, merrni Shtetet e Bashkuara dhe rajonin në Amerikën Qendrore, Korridorin e Thatë, Guatemalën, Hondurasin, El Salvadorin dhe Nikaraguan – vetëm në atë zonë,” tha Beasley të martën. “Ne po ushqejmë shumë njerëz atje dhe klima po ndryshon me uragane dhe përmbytje të shpejta; është shkatërruese.”

Shkruaj nje koment