25 vite nga vrasja e Dëshmorit të Demokracisë prej Sigurimit të Shtetit

0
457

Mbushen plot 25 vjet nga vrasja e dëshmorit të demokracisë Arben Vogli. Më 25 shkurt të vitit 1992, është ndarë nga jeta Arben Vogli i cili ishte ndër viktimat e një regjimi që po e ndjente fundin. Arben Vogli u vra 1 muaj para zgjedhjeve të marsit 1992 nga agjentë specialë të regjimit që po jepte shpirt. Kësisoj Arben Vogli u dekorua nga presidenti i atëhershëm Sali Berisha “Dëshmor i Demokracisë”. Në nder të tij, rruga pranë qëndrës së qytetit të Lushnjes mban emrin e tij dhe po aty, është vendosur edhe busti.

Shkruaj nje koment