35 te vdekur ne SHBA nga stuhia e arktikut, 200 mije familje pa energji elektrike

0
84

Te pakten 38 vdekje jane raportuar deri tani lidhur me stuhine e Arktikut qe vazhdon te godase SHBA-ne dhe Kanadane. Zyrtaret thone se 34 njerez vdiqen ne te gjithe SHBA. Kater viktima ishin ne Kanada kur nje autobus u permbys ne nje rruge me akull. Perhapja e stuhise se dimrit ka qene e paprecedente, duke u shtrire nga Kanadaja deri ne jug deri ne Rio Grande. Me pak se 200.000 familje ishin pa energji elektrike qe nga e djela pasdite, nga 1.7 milione qe ishin me pare. Mijera fluturime jane anuluar. Me shume se 55 milione amerikane mbeten nen alarmin e te ftohtit te eres.

Shkruaj nje koment