Gjirokaster/ Profesor Islami: Rama-Vucic-Thaçi pro shkembimit te territoreve me qellim shkaterrimin e pavaresise se Kosoves

Nga Gjirokastra ne nje takim dy palesh mes profesoreve te universitetit Eqrem Cabej dhe atyre te Kosoves , akademiku Hivzi Islami ne nje prononcim per mediat nuk ka ngurruar te kritikoje palet per ceshtjen e shume diskutuar asaj te shkembimit te territoreve . Si nje nga figurat e njohura akademike ne Kosove i cili ka punuar me shume me zhvillimet demografike te popullsise shqiptare ne Kosove dhe kerkimet ne kete fushe ne botimet e profesorit te njohur jane cekur tema te rendesishme kryesisht ngerci Serbi-Kosove. Profesori ka kritikuar palet perfshire ketu kryeministrin Edi Rama dhe ish presidentin Hashim Thaci si bashkpuntore me Serbine per marrjen e territoreve te Kosoves sikurse eshte Lugina e Presheves. Ne botimet e tij, tema te tilla jane trajtuar me kujdes dhe me nje rendesi te madhe, ku keto botime tashme jane bere pjese e fondit te bibliotekes se universitetit te Gjirokastres. Botimi me i rendesishem sipas profesorit eshte ai i Vendbanimeve rurale te Kosoves, nje liber qe Shqiperia nuk e posedon dhe ka mangesi ne hartimin e tij.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment