Zjarret shkatërrojnë ishullin grek

0
316

Zjarrfikësit dhe banorët luftuan ditën e shtatë kundër një zjarrit masiv në ishullin e dytë më të madh të Greqisë ndërsa kombi duroi atë që kryeministri e përshkroi si “një fatkeqësi natyrore me përmasa të pashembullt”.

Sipas mediave të huaja, tymi dhe hiri nga Evia, një ishull i pyjeve dhe limaneve afër kontinentit grek, bllokuan diellin dhe e kthyen qiellin në portokalli. Zjarri, i cili filloi më 3 gusht, është më i rëndi nga qindra në javën e kaluar në të gjithë Greqinë, duke gëlltitur pyje me pisha të pastra, si dhe shtëpi dhe biznese dhe duke detyruar qindra të evakuohen shpejt nga deti për të shpëtuar jetën e tyre.

Greqia është goditur nga vala e saj më e keqe e të nxehtit në tre dekada, e cila dërgoi temperatura deri në 45 gradë Celsius dhe i ktheu pyjet e saj me pisha të çmuara në kutitë e thata të eshtrave.

Në një fjalim, kryeministri Kyriakos Mitsotakis tha se shkatërrimi në Evia dhe gjetkë “ka nxirë zemrat e të gjithëve” dhe premtoi kompensim për të gjithë të prekurit, si dhe një përpjekje të madhe ripyllëzimi dhe rigjenerimi.

Ai gjithashtu kërkoi falje për “çdo dobësi” të treguar në adresimin e urgjencës, një shenjë kritike nga disa banorë dhe zyrtarë të cilët thanë se përpjekjet dhe pajisjet e Greqisë për shuarjen e zjarrit ishin mjerisht të papërshtatshme.

“Këto ditët e fundit kanë qenë ndër më të vështirat për vendin tonë në dekada,” tha Mitsotakis. “Kemi të bëjmë me një katastrofë natyrore me përmasa të pashembullt.”

Me rrugët në ishull të shkëputura nga flakët, banorët dhe turistët ikën në plazhet e Evia dhe në portet për t’u transportuar në vend të sigurt nga një mori tragetesh dhe varkash.

“Ne u braktisëm plotësisht. Nuk kishte brigada zjarrfikëse, nuk kishte automjete, asgjë! ” David Angelou, i cili kishte qenë në fshatin bregdetar Pefki. “Mund të ndjeja nxehtësinë e madhe, kishte shumë tym. Mund të shihni diellin, një top të kuq, dhe pastaj, asgjë tjetër përreth, “tha ai.

Mitsotakis tha të hënën se “e kupton plotësisht” dhimbjen e atyre që humbën shtëpitë ose pronën, dhe zemërimin e atyre që kërkojnë ndihmë në ajër “pa e ditur nëse avionët zjarrfikës po operonin diku tjetër ose nëse kushtet e bënin të pamundur për ata të fluturonin”.

Të hënën, flakët u përhapën në Evian veriore, duke kërcënuar akoma më shumë fshatra edhe pse 600 zjarrfikës po përpiqeshin të zbusnin ferrin, të ndihmuar nga ekipet e urgjencës nga Ukraina, Rumania dhe Serbia, 5 helikopterë dhe 5 avionë që lëshonin ujë.

Një zjarrfikës vullnetar grek vdiq pranë Athinës javën e kaluar ndërsa katër të tjerë ishin në spital, dy në gjendje kritike me djegie të mëdha.

Shkruaj nje koment