Mbërrijnë në Greqi 2 avionë dhe 2 helikopterë rus, do të lëshojnë 110 ton ujë mbi zjarret

0
209

Avionët rusë Beriev Be-200 dhe Ilyushin Il-76 i janë bashkuar përpjekjeve të forcave greke për të luftuar zjarret në rajonin Arcadia në Gadishullin Peloponez të Greqisë, tha një zëdhënës i Shërbimit Grek të Reagimit të Zjarrit të mërkurën për TASS.

Sipas mediave të huaja, dy avionë Il-76 mbërritën në Greqi të martën për të ndihmuar në luftën ndaj zjarreve në pyje dhe dy helikopterë Mil Mi-8 u dërguan në vend në orët e para të së mërkurës.

Avionët amfibë Be-200 të Rusisë dhe dy aeroplanët Il-76 do të veprojnë si ekip në orët e ardhshme, duke lëshuar 110 ton ujë mbi vatrat e zjarrit.

Shërbimi për shtyp i Kremlinit tha të hënën se Presidenti rus Vladimir Putin kishte dhënë udhëzime për të rritur numrin e avionëve rusë të përfshirë në luftën kundër zjarreve në Greqinë qendrore bazuar në një kërkesë urgjente nga qeveria e vendit.

Për më shumë se dhjetë ditë, Greqia po përjeton një valë të pazakontë të nxehtësisë, e cila shkaktoi dhjetëra zjarre në pyje. Një aeroplan rus Be-200, i vendosur në vend në fund të qershorit, ka marrë pjesë në operacionet e shuarjes së zjarrit.

Shkruaj nje koment