Greqia instalon gardh me sistem vëzhgimi për parandalimin e afganëve

0
18

Greqia ka ngritur një gardh dhe sistem vëzhgimi 40 km (25 milje) në kufirin e saj me Turqinë mes shqetësimit për një rritje të emigrantëve nga Afganistani.

Ne nuk mund të presim duarlidhur, për ndikimin e mundshëm. Kufijtë tanë do të mbeten të paprekshëm“, tha Ministri i Mbrojtjes së Qytetarëve të Greqisë Michalis Chrisochoidis në një vizitë në rajonin e Evros të premten.

Komentet e tij erdhën ndërsa Turqia u bëri thirrje vendeve evropiane të marrin përgjegjësinë për emigrantët afganë.

Në një bisedë telefonike me Kryeministrin grek Kyriakos Mitsotakis, Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan tha se një rritje e mprehtë e njerëzve që largohen nga Afganistani mund të përbëjë “një sfidë serioze për të gjithë”. Një valë e re migrimi është e pashmangshme nëse masat e nevojshme nuk merren në Afganistan dhe në Iran”.

Marrja e shpejtë e Afganistanit nga talebanët, një grup militant islamik, ka lënë disa të kenë frikë për jetën e tyre dhe të kërkojnë të ikin nga vendi, shpesh me çdo mjet të nevojshëm.

Ministri grek i mbrojtjes tha se kriza kishte krijuar “mundësi të reja për flukset e emigrantëve” në Evropë.

Greqia, e cila ishte në vijën e parë të krizës së emigrantëve në vitin 2015 kur më shumë se një milion njerëz që iknin nga lufta dhe varfëria në Lindjen e Mesme kaluan nga Turqia në BE, ka thënë se mund të kthejë mbrapsht çdo afgan që mbërrin ilegalisht nëpër vend.

Nga ata që mbërritën në Greqi gjatë krizës së emigrantëve, shumë udhëtuan më tej në veri në të gjithë Evropën, por rreth 60,000 kanë mbetur në vend.

Vitin e kaluar, Athina bllokoi përkohësisht kërkesat e reja për azil pasi zoti Erdogan tha se Turqia kishte “hapur dyert” për emigrantët për të udhëtuar në BE.

Shkruaj nje koment