Karolos Papulias, politikani që theu akullin midis Greqisë dhe Shqipërisë

Ish-Presidenti i Republikës së Greqisë Karolos Papulias u nda nga jeta mëngjesin e sotëm, 26 dhjetor 2021, në moshën 92-vjeçare . Ai lindi në një fshat të Janinës dhe ishte djali i gjeneralit Grigorios Papulias.

Ai u diplomua në Fakultetin Juridik të Athinës. Studimet pasuniversitare i kreu në Universitetin e Milanos (E Drejta Ndërkombëtare Publike dhe Marrëdhëniet Ndërkombëtare) dhe më pas mori doktoraturën në Universitetin e Këlnit (E Drejta Ndërkombëtare Private.)

Për sa i përket karrierës së tij politike, në vitin 1974 iu bashkua PASOK-ut dhe zgjidhet vazhdimisht deputet i Janinës për 26 vjet (1977-2004). Në qeverinë e parë, Andreas Papandreu , u emërua zëvendësministër i Jashtëm, detyrë të cilën e mbajti deri në vitin 1984, kur më pas u emërua si zëvendësministër i Jashtëm. Në periudhën 1985-1989 shërbeu si Ministër i Punëve të Jashtme, ndërsa në Qeverinë e Ekumenike Zolota 1989-1990, shërbeu si zëvendësministër i Mbrojtjes Kombëtare.

Ai u kthye në postin e ministrit të Jashtëm në vitin 1993, për të qëndruar deri në vitin 1996 . Ka qenë kryetar i Komisionit Parlamentar të Mbrojtjes Kombëtare dhe Punëve të Jashtme.

Më 12 dhjetor 2004 u propozua nga Kryeministri Kostas Karamanlis për postin e Presidentit të Republikës. Pro propozimit u shpreh edhe PASOK. Në votimin e parë të mbajtur në Parlament më 8 shkurt 2005, Karolos Papulias u zgjodh President i Republikës nga raundi i parë me 279 vota.

Më 3 shkurt 2010, Karolos Papulias u rizgjodh në postin më të lartë në vend me 266 vota nga gjithsej 298 votues. Pro votuan Grupet Parlamentare të PASOK, ND dhe LAOS. Si rezultat, ai u bë Presidenti i tretë që u rizgjodh për një mandat të dytë. Ai ishte i martuar me Maria Panou dhe kishte tre vajza.

Sot të shumta janë mesazhet e ngushëllimit për të . Presidentja e Republikës Katerina Sakellaropoulou ka shprehur ngushëllimet e saj të përzemërta për humbjen e ish-Presidentit të Republikës Karolos Papulias, duke theksuar se “Ai nderoi me moralin dhe sjelljen e tij institucionin më të lartë shtetëror, duke mbrojtur me forcë unitetin kombëtar.

Në mënyrë të veçantë në deklaratën e saj Presidentja shprehet: “Me emocion dhe pikëllim i drejtojmë përshëndetjet tona të fundit për Karolos Papulias, patriotin epirot dhe politikan. Pjesëmarrja e tij në Rezistencën Kombëtare dhe në luftën kundër diktaturës përcaktoi ritmin e tij, duke reflektuar angazhimin e tij të vazhdueshëm ndaj idealeve të lirisë dhe drejtësisë që ai mbrojti vazhdimisht gjatë gjithë karrierës së tij.

Ai shërbeu si President i Republikës për dy mandate radhazi dhe nderoi me moralin dhe sjelljen e tij institucionin më të lartë shtetëror, duke mbrojtur me forcë kohezionin shoqëror dhe bashkimin kombëtar. Për humbjen e tij, i shpreh ngushëllimet më të thella familjes dhe miqve të tij”-ka përfunduad mesazhi i saj i ngushëllimit.

Karolos Papulias dhe 28 vitet e miqësisë e bashkëpunimit të ngushtë me Andreas Papandreu
Ekzekutivi historik i PASOK-ut ka qenë President i Republikës së Greqisë në periudhën 2005-2015, ndërsa ka mbajtur portofolet e shumë ministrive, si Ministria e Jashtme.

Në të njëjtën kohë, ai ishte ministër ose zëvendësministër në të gjithë qeveritë e Andreas Papandreut.

Marrëdhënia me Andreas Papandreu Duke folur për “AKM” në vitin 1997, ai zbuloi për herë të parë detaje nga marrëdhënia e tij me kreun e PASOK-ut, çfarë i bashkoi, si dhe sekretet e tyre të vogla.

Për pluset dhe minuset e njeriut që shënoi rrjedhën e Greqisë moderne, Karolos Papulias “fajësoi” humanizmin e tij: “Ai ishte një personazh shumë njerëzor dhe ky humanizëm që kishte ishte e vetmja dobësi e tij në politikë. Ai besonte se duhet t’u jepte një shans të dytë dhe të tretë bashkëpunëtorëve të tij. Shumë herë jepte edhe të katërtën edhe të pestën. Dhe ai shpesh paguante për këtë.

Edhe kryetari i Parlamentit të Greqisë z. Konstantinos Tassoulas ka shprehur ngushëllimet e tij për vdekjen e Karolos Papulias:

“Karolos Papulias me veprimtarinë e tij pretendoi lirinë dhe demokracinë, për t’u shërbyer atyre me besnikëri, frytshmëri dhe krenari, deri në fund të ditëve të tij të jetës.

I zgjedhur nga populli i Janinës në nëntë gara elektorale radhazi (1977 – 2004) ai u nderua nga Janina, shërbeu për shumë vite si Ministër i Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes Kombëtare dhe u zgjodh solemnisht President i Republikës në dy mandate. 2005 – 2015). Ai i ofroi gjithçka atdheut të tij , vendit dhe Kombit nëpërmjet posteve të zgjedhura. Veçanërisht kulmi i tij në Presidencën e Republikës, na ofron një shembull të jashtëzakonshëm , një kontribut i madh patriotik në unitetin dhe përparimin e popullit grek.
Ngushëllime të ngrohta dhe të sinqerta familjes së tij”-përfundon ai.

Në mesazhin e tij për vdekjen e Karolos Papulias, në rrjetet sociale, Alexis Tsipras shprehet: Përkushtimi ndaj atdheut, popullit, lirisë dhe demokracisë, përcakton jetën e tij, që nga vitet studentore të Rezistencës Kombëtare dhe lufta kundër juntës, deri në ngritjen në detyrën më të lartë institucionale të vendit.

Ai e nderoi postin e Presidentit të Republikës me moralin e tij, humanizmin, përkushtimin ndaj dialogut dhe institucioneve dhe shembullin e tij modest unifikues. Do ta kujtojmë me respekt dhe emocion “.

Po çfarë e lidhte Papulias me Shqipërinë?
Karolios Papulias është personaliteti dhe politikani që kontribuoi i pari për shkrirjen e akujve mes të dy vendeve në prag të përfundimit të luftës së ftohtë.
Si ministër i jashtëm i Greqisë, Papulias ishte nismëtar për rivendosjen e marrëdhënieve me Shqipërinë dhe hapjen e pikave të para të pikëkalimit kufitar në vitin 1985. I lindur fare afër kufirit shqiptaro-grek, në Voshtinë, Papulias më mirë se kushdo tjetër njihte dhe promovonte trashëgiminë e mrekullueshme të marëdhënieve mes të dy vendeve.

Karolos Papulias kur ishte ministër i Jashtëm i Greqisë bëri vizitën e parë në Shqipëri në Janar të vitit 1985, në hapjen e pikës të kalimit kufitar të Kakavijës. Në nëntor të vitit 1987, Karolos Papulias me një grup ministrash grekë vizitoi për herë të dytë Shqipërinë. Kur marrëdhëniet greko-shqiptare në nëntor të vitit 1993 ishin të përkeqësuara për arsye të dëbimit të një prifti grek nga Shqipëria, i cili akuzohej për agjitacion, atëherë policia greke dëboi me forcë mbi 80 mijë emigrantë ekonomikë shqiptarë nga Greqia. Ministri i Jashtëm i sapo zgjedhur, Karolos Papulias do të udhëtonte drejt Shqipërisë për të zhbllokuar marrëdhëniet dypalëshe që ishin ngrirë në qershor të vitit 1993, kur në pushtet në Greqi ishte Partia Demokracia e Re. Në prill të vitit 1994 në repartin ushtarak të Peshkëpisë në rrethin e Gjirokastrës, një komando paramilitare greke e grupit MAVI vrau kapitenin Fatmir Shehu dhe ushtarin Arben Gjini. Po në gusht të atij vitit piloti grek Kosta Vrakas hedh nga avioni i tij në Jug të Shqipërisë fletushka me shkrime kundër kryetarit të shtetit shqiptar, Sali Berisha. Dhe sërish ishte ministri i Jashtëm i Greqisë, Karolos Papulias që do të udhëtonte në Tiranë për të zhbllokuar krizën politike midis dy vendeve.

Në 2007 këshilli i bashkisë së Gjirokastrës i ka akorduar titullin e lartë “Qytetar Nderi” për kontributin që ka dhënë në marrëdhëniet miqësore mes Shqipërisë e Greqisë.

SHPËRNDAJE

Shkruaj nje koment