SHBA në “alarm” për një stuhi të fuqishme dëbore

0
176

Një stuhi e fuqishme dimërore parashikohet të përfshijë dhjetëra miliona njerëz në të gjithë SHBA-në qendrore, jugore dhe lindore me borë, akull, erë dhe shi gjatë ditëve të ardhshme.

Bëhuni gati, një stuhi e madhe dëbore po vjen,” paralajmëroi meteorologu i AccuWeather, Bernie Rayno.

Zona e parë që do të shohë borë të premten do të jetë Midwest i sipërm, ku paralajmërimet për stuhi dimërore, orët dhe këshillimet për motin janë lëshuar nga Shërbimi Kombëtar i Motit.

Një pjesë e gjerë prej 6 deri në 12 inç reshje dëbore pritet të përfshijë Dakotas-in lindor deri në Minesotën perëndimore dhe Iowa-n, tha AccuWeather.

Do të ketë një brez dëbore të madhe që në përgjithësi shtrihet nga Dakotas-i lindor dhe Minesota në jug deri në të paktën pjesën më të madhe të Misurit dhe ndoshta Ozarks në Arkansas“, tha meteorologu i AccuWeather, Matt Benz.

Minneapolis, Des Moines, St. Louis dhe Kansas City janë të gjitha në rrugën e stuhisë.

Nga atje, stuhia duhet të sjellë një shpërthim të motit dimëror në Jug, duke përfshirë akumulimin e reshjeve të borës dhe potencialin për një stuhi të rrezikshme akulli, i cili mund të kontribuojë në ndërprerjet e energjisë dhe dëmtimin e pemëve.

Ndalesat e fundit të stuhisë do të jenë në mes të Atlantikut dhe Verilindjes, pasi të dielën dhe të hënën do të marrë një kthesë të mprehtë në veri-verilindje përgjatë bregut të detit lindor.

Dëbora e madhe parashikohet të ngjitë pjesë të rajonit, veçanërisht Apalachians dhe pjesën verilindore të brendshme, me deri në 18 inç borë deri në kohën kur stuhia të përfundojë të hënën vonë.

Mundësia më e mirë për dëborë të madhe pritet të jetë në veri dhe në perëndim të korridorit Boston-Washington Ndërshtetëror 95, nga pjesë të Virxhinias Veriore në Maine.

Shkruaj nje koment