Paralajmërimi i SHBA: Rusia po zhvendos trupat drejt perëndimit, mund të pushtojë Ukrainën ‘në çdo moment’

0
9

Rusia po zhvendos trupat drejt perëndimit në Bjellorusi, thanë zyrtarët, pasi Shtetet e Bashkuara lëshuan një paralajmërim se trupat e Putinit mund të pushtojnë Ukrainën “në çdo moment”.

Zëvendësministri i mbrojtjes i Rusisë, Alexander Fomin tha se stërvitjet e përbashkëta me Bjellorusinë do të përfshijnë ushtrimin e përgjigjes ndaj kërcënimeve të jashtme, raportoi Associated Press.

Ndërkohë, zyrtarët amerikanë e quajtën situatën “jashtëzakonisht të rrezikshme” pasi më shumë trupa ruse iu afruan Ukrainës.

Presidenti Putin e ka krijuar këtë krizë duke grumbulluar 100,000 trupa ruse përgjatë kufijve të Ukrainës. Kjo përfshin lëvizjen e forcave ruse në Bjellorusi kohët e fundit për stërvitje të përbashkëta dhe kryerjen e stërvitjeve shtesë në kufirin lindor të Ukrainës,” tha sekretarja e shtypit e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki.

“Pra, le të jemi të qartë, pikëpamja jonë është se kjo është një situatë jashtëzakonisht e rrezikshme, ne jemi tani në një fazë ku Rusia në çdo moment mund të nisë një sulm në Ukrainë.”

Sekretari amerikan i Shtetit do të udhëtojë në Ukrainë këtë javë dhe do të takohet me ministrin e jashtëm rus Lavrov në Gjenevë, ndërsa tensionet rriten nga frika për një pushtim të mundshëm rus.

Antony Blinken do të udhëtojë në Kiev të mërkurën dhe do të takohet me presidentin Volodymyr Zelenskyy dhe ministrin e jashtëm Dmytro Kuleba për të “përforcuar angazhimin e Shteteve të Bashkuara ndaj sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”, tha Departamenti i Shtetit.

Blinken do të takohet gjithashtu me ministrin e jashtëm rus Sergey Lavrov në Gjenevë të premten, tha një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit, ku ai do të “vazhdojë diskutimet diplomatike dhe do t’i kërkojë Rusisë të ndërmarrë hapa të menjëhershëm për të de-përshkallëzuar”.

Udhëtimi vjen pas negociatave në Evropë midis SHBA-së dhe Rusisë që bënë pak për të qetësuar tensionet në rritje.

Blinken do të udhëtojë nga Kievi në Berlin të enjten për të diskutuar bisedimet me Rusinë dhe përpjekjet për të parandaluar një pushtim të Ukrainës me ministren e jashtme Annalena Baerbock përpara se të takohet me Lavrov të premten. Ai do të takohet gjithashtu me zyrtarë nga Britania e Madhe dhe Franca, sipas Departamentit të Shtetit.

Rusia pret që SHBA t’i përgjigjet një kërkese që NATO të mos zgjerohet në ish-kombet sovjetike, diçka që SHBA dhe aleatët e saj e kanë refuzuar si një fillim.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane kanë paralajmëruar për javë të tëra për një pushtim të mundshëm rus pas grumbullimit të dhjetëra mijëra trupave ruse në kufirin e Ukrainës.

Shkruaj nje koment