Protesta në shumë qytete evropiane, mijëra njerëz kundërshtuan sot masat anti-Covid

0
11

Mijëra njerëz u mblodhën në kryeqytetet evropiane ditën e sotme për të protestuar kundër pasaportave të vaksinimit dhe kërkesave të tjera që qeveritë kanë vendosur me shpresën për t’i dhënë fund pandemisë së koronavirusit.

Demonstrata u zhvilluan në Athinë, Helsinki, Londër, Paris dhe Stokholm. Marshimet në Paris tërhoqën qindra demonstrues që protestonin kundër prezantimit nga e hëna të një lejeje të re për COVID-19.

Do të kufizojë rëndë jetën e atyre që refuzojnë të vaksinohen duke i ndaluar fluturimet e brendshme, ngjarjet sportive, baret, kinematë dhe ambientet e tjera të kohës së lirë. Mediat franceze raportuan se demonstruesit marshuan me qindra edhe në qytete të tjera.

Në Suedi, ku kërkohen certifikatat e vaksinave për të marrë pjesë në ngjarje të brendshme me më shumë se 50 persona, rreth 3,000 demonstrues marshuan në qendër të Stokholmit dhe u mblodhën në një shesh kryesor për një protestë të organizuar nga Frihetsrorelsen – ose Lëvizja e Lirisë.

Policia suedeze e sigurisë kishte paralajmëruar se ekstremistët e krahut të djathtë mund të marrin pjesë në protestën e së shtunës. Nuk u raportua për incidente apo përleshje të mëdha deri në orët e vona të pasdites.

Një demonstratë e ngjashme me rreth 1000 pjesëmarrës u mbajt gjithashtu në Goteborg, qyteti i dytë më i madh i Suedisë.

Qeveria finlandeze autorizoi autoritetet lokale dhe rajonale pak para Krishtlindjeve për të futur “masa të gjera dhe të plota” në përgjigje të rasteve në rritje të virusit që përfshijnë variantin omicron.

Masat përfshinin ndalimin e ngjarjeve, kufizimin e shërbimit të restoranteve dhe mbylljen e vendeve ku njerëzit kanë një rrezik më të lartë ekspozimi. Restorantet dhe ngjarjet lejohen të kërkojnë pasaporta vaksine.

Policia tha se rreth 4,000 njerëz marshuan të shtunën nëpër rrugët e Helsinkit qendror për të protestuar. Një grup i quajtur World Wide Demonstration organizoi demonstratën. Asnjë trazirë apo dhunë nuk u raportua në polici.

Shkruaj nje koment