Pas Danimarkës, një tjetër shtet evropian nis heqjen e kufizimeve anti-Covid

0
142

Franca është një tjetër shtet evropian që ka filluar heqjen e kufizimeve anti-COVID, pavarësisht numrit të lartë të infeksioneve.

Nga e mërkura, maska ​​për fytyrën nuk do të jetë më e detyrueshme në të gjithë vendin, ndërsa puna nga shtëpia tashmë është vetëm një rekomandim.

Stadiumet, vendet kulturore dhe vendet e jashtme nuk janë më të kufizuara në një kapacitet të caktuar, shtuan autoritetet. Klubet e natës do të qëndrojnë të mbyllura deri në një rihapje të planifikuar më 16 shkurt.

Sallat e brendshme të koncerteve më parë ishin kufizuar në vetëm 2,000 njerëz, ndërsa zonat e jashtme mbaheshin me kapacitet vetëm 5,000.

Por qytetarët francezë do të kërkojnë ende prova të vaksinimit ose shërimit për të hyrë në bare, restorante, vende të tjera dhe për të përdorur transportin publik në distanca të gjata.

Franca thotë se do të mbetet “vigjilente” pavarësisht se ka shpallur fazën e parë të lehtësimit të kufizimeve të COVID-19.

Zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal tha se një reduktim i numrit të rasteve të reja ditët e fundit ishte “shumë inkurajues”, por u bëri thirrje njerëzve që “të qëndrojnë të kujdesshëm”.

Numri i pacientëve në kujdesin intensiv në Francë ka mbetur pothuajse i qëndrueshëm gjatë javës në rreth 3,700 njerëz, por pranimet në spital vazhdojnë të rriten.

Danimarka njoftoi më herët se do të hiqte shumicën e kufizimeve të saj pandemike pasi COVID-19 nuk është më “një sëmundje kritike shoqërore”.

Kopenhagu javët e fundit ka parë mesatarisht më shumë se 50,000 raste ditore, ndërsa numri i njerëzve në njësitë e kujdesit intensiv spitalor ka rënë.

Më shumë se 80% e popullsisë është plotësisht e vaksinuar dhe më shumë se 60% e popullsisë ka një dozë përforcuese.

Shkruaj nje koment