Rritje e ndjeshme e çmimit të gazit në Europë

0
15

Çmimi i gazit në Europë në hapjen e tregut këtë të martë, u hodh me më shumë se 30% në krahasim me 7 marsin, pak më shumë se tre mijë dollarë për mijë metra kub, sipas bursës ICE në Londër.

Një ditë më parë, çmimi i vlerësuar ishte 2.560 dollarë. Tregu europian i gazit është në ethe prej shumë muajsh. Në pranverën e vitit të kaluar, çmimet u luhatën në nivelin 250-300 dollarë për mijë metër kub, në fund të gushtit u rritën në 600 dollarë, në tetor për herë të parë kaluan një mijë, dhe në dhjetor- dy mijë.

Ekspertët ia atribuuan këtë shkallës së ulët të shfrytëzimit të objekteve evropiane të magazinimit nëntokësor, furnizimit të kufizuar nga furnizuesit kryesorë dhe kërkesës së lartë për gaz natyror të lëngshëm në Azi .

Në fillim të shkurtit, kontratat parashikoheshin në intervalin 800-1030 dollarë, por më pas u rritën ndjeshëm pasi Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi dekretet më 21 shkurt për njohjen e sovranitetit të Republikës Popullore të Donetskut dhe Luhanskut dhe më 24 shkurt, Rusia nisi një operacion të posaçëm ushtarak për të “çmilitarizoni Ukrainën”, siç u emërtua zyrtarisht.

Shkruaj nje koment