Lufta në Ukrainë, ekspertët: Bota në prag të një krize ushqimore

0
68

Svein Tore Holsether thotë se bota po shkon drejt një krize ushqimore që mund të prekë miliona njerëz.

Çmimet rekord të larta të gazit natyror kanë detyruar kompaninë që ai drejton, prodhuesin e plehrave Yara International, të kufizojë prodhimin e saj të amoniakut dhe uresë në Evropë në 45% të kapacitetit.

Me më pak nga këta dy përbërës thelbësorë bujqësorë, ai pret efekte të dëmshme për furnizimet globale të ushqimit.

“Nuk është nëse do të kemi një krizë ushqimore. Është se sa e madhe do të jetë ajo krizë,” tha Holsether për CNN.

Dy javë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, çmimet e produkteve kryesore bujqësore të prodhuara në rajon janë rritur në “qiell”. Problemi më i madh është gruri, një element kryesor. Furnizimet nga Rusia dhe Ukraina, të cilat së bashku përbëjnë pothuajse 30% të tregtisë globale të grurit, tani janë në rrezik. Çmimet globale të grurit arritën nivelin më të lartë të të gjitha kohërave në fillim të kësaj jave.

Një problem tjetër madhor është qasja në pleh. Esenciale për fermerët që të arrijnë objektivat e tyre të prodhimit për të korrat, nuk ka qenë kurrë më e shtrenjtë, pasi eksportet nga Rusia po ndalen. Prodhimi në Evropë është ulur gjithashtu falë rritjes së çmimit të gazit natyror, një përbërës kyç në plehrat me bazë azoti si ureja.

Situata po bie këmbanat e alarmit për ekspertët globalë të shëndetit. Kostoja e misrit, sojës dhe vajrave vegjetale ka qenë gjithashtu në rritje.

Ministrat e Bujqësisë nga vendet e G7 thanë të premten se “mbeten të vendosur për të bërë atë që është e nevojshme për të parandaluar dhe për t’iu përgjigjur një krize ushqimore”.

Por nga frika e mungesës, vendet tashmë po kthehen nga brenda, gjë që përfundimisht mund të lërë më pak ushqim për ata që kanë nevojë.

Shkruaj nje koment