“Keni frikë nga Moska”? Zelensky thirrje Perëndimit: Na duhen më shumë armë

0
51

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në fjalimin e tij të fundit, i bëri thirrje perëndimit që të sigurojë avionë dhe tanke për Kievin dhe pyeti nëse vonesa ishte për shkak se ata kishin frikë nga Moska.

Ne kemi pritur tashmë 31 ditë. Kush është në krye të komunitetit euroatlantik? A është vërtet ende Moska, për shkak të frikësimit? Jam në kontakt të vazhdueshëm me mbrojtësit e Mariupolit, vendosmëria, heroizmi, qëndrueshmëria e tyre janë mbresëlënëse. I jam mirënjohës secilit prej tyre. I uroj të paktën një përqindje të guximit të tyre atyre që kanë 31 ditë që mendojnë se si të transferojnë një duzinë a dy avionë apo tanke. Ukraina nuk mund të rrëzojë raketat ruse duke përdorur pushkë gjahu, mitralozë, të cilët janë shumë në furnizim.

Më tej Zelensky tha se është e pamundur të zhbllokohet Mariupol pa një numër të mjaftueshëm tankesh, mjetesh të tjera të blinduara dhe, natyrisht, avionë.

Të gjithë mbrojtësit e Ukrainës e dinë këtë. Të gjithë mbrojtësit e Mariupol e dinë këtë. Mijëra njerëz e dinë këtë, qytetarë, civilë që po vdesin atje në bllokadë. Shtetet e Bashkuara e dinë këtë. Të gjithë politikanët evropianë e dinë. I thamë të gjithëve. Dhe kjo duhet të dihet sa më shpejt nga sa më shumë njerëz në Tokë. Kështu që të gjithë të kuptojnë se kush dhe pse thjesht kishte frikë të parandalonte këtë tragjedi. Frikë për të marrë thjesht një vendim.

Shkruaj nje koment