78 vjet nga tragjedia e Hiroshimës/ Përkujtohen viktimat e bombës atomike

0
106

Pak muaj para samitit të G7, qyteti japonez i Hiroshimës përkujtoi 78-vjetorin e bombardimit atomik të mëngjesit të 6 gushtit 1945 nga SHBA.Në orën 8:15 kambana shënoi fillimisht një minutë heshtje për  mijëra  banorë të cilët humbën jetën.

Përfaqësues nga 111 vende dhe Bashkimi Evropian morën pjesë në ceremoninë përkujtimore, numri më i lartë i regjistruar ndonjëherë.Ashtu si vitin e kaluar, Rusia dhe Bjellorusia nuk u ftuan për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Gjatë ceremonisë, të mbajtur tradicionalisht në parkun ku gjendet Memoriali i Paqes, në qendër të qytetit, kryebashkiaku Kazumi Matsui u beri thirrje udhëheqësve të ekonomive kryesore të botës të punojnë për eliminimin e rrezikut nga armët bërthamore.

Shkruaj nje koment