A do vijnë rusët në Ballkan pas Ukrainës?

0
260

Nga Lavdrim Lita

Vdekja e Daria Dugina ka ringjallur histori për babain e saj, Alexander Dugin, një filozof politik dhe krijues i idesë së ekspansionizmit të madh rus, të cilit i atribuohet një ndikim kaq i madh ideologjik në Kremlin, saqë quhet “Rasputini i Putinit”.

Në vazhdën e pushtimit ushtarak, presidenti rus mbajti një fjalim të gjatë në të cilin ai mohoi ekzistencën e Ukrainës dhe ukrainasve, dhe shumë analistë perëndimorë e panë fjalimin të çuditshëm dhe jokoherent. E çuditshme, ndoshta. Pa lidhje, jo. Analiza e Putinit erdhi drejtpërdrejt nga mendimet e profetit të perandorisë së re ruse, nacionalistit dhe përkrahësit të pikëpamjeve të ekstremit të djathtë, të cilin disa e etiketojnë si fashiste – Alexander Dugin.

Për dekada, Rusia u qeveris sipas udhëzimeve të Duginit. Ai i përket teoricienëve që kanë rimarrë lavdinë e kohës së Luftës së Madhe Patriotike dhe, me prekje misticizmi dhe me kërkesa për bindje ndaj autoriteteve, shpjegon se e ardhmja qëndron në marrjen e asaj të kaluare nga liberalët dhe kozmopolitët që fshijnë historinë, traditën dhe krishterimin.

Ideja e tij është se përpara se moderniteti të shkatërrojë gjithçka, populli rus i motivuar shpirtërisht do të bashkojë Evropën dhe Azinë në një perandori të madhe “Romën e re” – nën udhëheqjen ruse. Në veprën e tij kryesore, Themelet e Gjeopolitikës: E ardhmja Gjeopolitike e Rusisë, botuar në 1997, Dugin hyn në detaje: agjentët rusë duhet të nxisin ndarjet racore, fetare dhe sektare në Shtetet e Bashkuara duke mbështetur izolacionistët amerikanë. Rivalitetet historike me Evropën kontinentale dhe me separatistët në Skoci, Irlandë dhe Uells duhet të promovohen në të gjithë Britaninë. Evropa perëndimore duhet të tërhiqet nga Rusia, e cila mbështetet në naftë, gaz dhe ushqim. NATO do të dështojë vetë.

Shkrimet e Duginit janë të njohura në Evropën Perëndimore, ku frymëzojnë “të djathtën e re” dhe të majtën revolucionare, por edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ku veprat e tij janë përkthyer në anglisht. Idetë e tij arrijnë shumë në Union, nga Italia në Francë në Danimarkë.
Dugin parashikon një ndarje graduale të Evropës në një zonë gjermane dhe ruse, dhe kjo e fundit do të jetë më dominuese për shkak të energjisë. Britania e Madhe po shpërbëhet. Perandoria e Euroazisë do të shtrihet nga “Dublini në Vladivostok”, shkruan Dugin.

Putini duhet të jetë ndjerë mirë kur ndodhi Brexit, kur izolacionisti Donald Trump hyri në Shtëpinë e Bardhë, kur BE-ja u bë e varur nga gazi rus dhe kur protestuesit e bardhë hynë në ndërtesën e Kongresit amerikan, duke mbrojtur të preferuarin e tij – Trump.

Putini iu drejtua edhe një herë filozofit i cili në vitin 2014 argumentoi se lufta midis Rusisë dhe Ukrainës ishte e pashmangshme dhe i bëri thirrje Putinit të shpëtonte “autoritetin moral të shtetit” përmes ndërhyrjes ushtarake. Dugin shkruan: “Ukraina si një shtet i pavarur me ambicie të caktuara territoriale paraqet një rrezik të madh për të gjithë Euroazinë” dhe “pa zgjidhur problemin ukrainas, është kryesisht e pakuptimtë të flitet për politikë kontinentale”. Putin dëgjoi trurin shpirtëror të pushtimit rus për të parandaluar cenimin e “Rajhut të Katërt Fashist”, siç i quan Dugin SHBA, BE dhe NATO.

Fushata në Ukrainë shënon një epokë të re që do të vendosë nëse e ardhmja e botës mbështetet në diversitetin dhe pluralizmin apo mbi unipolarizmin diktatorial nën kujdesin e hegjemonisë amerikane. E ardhmja e Rusisë do të vendoset gjithashtu sepse Dugin thotë: “Pa Ukrainë, Rusia nuk do të jetë kurrë një perandori, me Ukrainën do të jetë një perandori”.

Në analizën e tij, Dugin nuk la jashtë as Ballkanin Perëndimor, të cilin Rusia e përdori si front rezervë që në shekullin e 19-të. “Kroatët janë sektori katolik i Evropës Qendrore Gjermane,” përshkruan ai, duke festuar ekskluzivisht lidhjet pan-sllave dhe pan-ortodokse. Ajo ia cakton Bullgarisë pjesën veriore të Gadishullit Ballkanik. Pse? “Serbia është Rusia. Serbët janë vetvetja jonë. Ne do të jemi gjithmonë me Serbinë”, tha ai në maj, duke lavdëruar Aleksandër Vuçiqin.

Rusia synon të pengojë integrimin evropian të rajonit. Në këtë mënyrë do të tregonte se është një lojtar global dhe do të ishte një lloj hakmarrjeje për faktin se BE-ja dhe NATO-ja u zgjeruan në atë pjesë të kontinentit që Rusia e konsideron të sajën. Moska pos Serbisë po fokusohet edhe në Bosnje-Hercegovinën. Shumë gjëra do të varen nga epilogu i luftës në Ukrainë.

Mund të jetë mirë të kujtojmë ligjëratën që ai mbajti në mars 2018, para një sallë të mbushur plot në hotelin “Continental” në Shkup. Në cilësinë jozyrtare, si “diplomat popullor”, ai ishte mysafir i partisë së vogël proruse “Maqedonia e Bashkuar”, e cila në mënyrë delikate mori emrin e saj nga “Rusia e Bashkuar” e Putinit.

Mesazhi i Duginit ishte i pandryshuar dhe ai e dinte mirë se kujt i drejtohej: liberalizmi perëndimor i SHBA-së dhe BE-së ka dështuar, e ardhmja është në Euroazi, maqedonasit duhet t’u drejtohen vëllezërve të tyre sllavë ortodoksë nën udhëheqjen e Rusisë, të cilët do të ndihmojnë në ruajtjen e identitetin dhe traditat e tyre.

“Ideologjia liberale është totalitare. Ata duan të shkatërrojnë traditën. Shumë kombe e refuzojnë atë për të ruajtur kulturën, gjuhën dhe fenë e tyre. Ne jemi të kënaqur që Rusia është bërë simbol i atij procesi,” raportoi BIRN fjalët e tij në atë kohë. Të ftuarit dëgjuan me vëmendje dhe brohoritën “Rusi, Rusi!” në përmendjen e emrit të Putinit.

Parashikimet e dikujt që quhet edhe “truri i Putinit” dhe që ka një ndikim të fortë në elitën ushtarake dhe politike në Moskë janë shqetësuese. Ai parashikon kthimin e Serbisë në agjendën gjeopolitike ruse për ringjalljen e zgjimit sllav. “Do të shihni përfitimet kur të vendosim qëllimin tonë në Ballkan”. Tani duhet të përfundojmë atë që filluam në Ukrainë”.

A do të thotë kjo se Putini, pas përfundimit të luftës në Ukrainë, i cili cilësohet si një “moment historik që do të sjellë një rend të ri botëror”, do të kthehet në Ballkanin Perëndimor, siç kanë frikë disa analistë? Nëse, siç pretendojnë ata, Dugin ka pasur një ndikim kyç në vendimin e Putinit për të shkuar në Ukrainë, a do të ndjekë Kremlini udhëzimet e tij kërcënuese se rusët po vijnë për të rregulluar Ballkanin?

Shkruaj nje koment