Ajo nuk ishte thjesht ”një grua”/Nga Adriatik R.Dosti

0
246

Reagim i detyruar…sot ne Diten Nderkombetare te Nenes ….’

Per te gjithe ju analfabetet e injorantet e medias se sotme bythelepirese shqipshkruarese e folese qe e injoruat ate nga pa dija juaj mjerane ….por edhe per te gjithe ju gangsteret e Rames veshur me uniforme policie qe e terhoqet ate zvarre ne mes te Tiranes….E pra se pari ajo eshte femer, grua, nene, moter e gjyshe ndaj dhe meriton minimumi respekt e trajtim te vecante njerezor !Kur Land Koja i biri i legjendes se volejbollit shqiptar Vangjel Kojes i cili prej vitesh jeton ketu ne SHBA e eshte nje trajner teper i suksesshem volejbolli njesoj si i Ati i tij nder dekada me radhe….me njoftoi se policia bandite shqiptare e horrit Rama ka ndaluar, arrestuar , terhequr zvarre e keqtrajtuar Ira Kurtin s’desha ta besoj…ndaj pashe pothuajse te gjitha llojet e lajmeve dhe te informacioneve qe benin fjale per protesten e djeshme te veprimtareve per mbrojtjen e te drejtave te njeriut e fjales se lire ku pa dyshim mikja ime e mire Ira ishte ne mes e madje ne balle te tyre…Mire policet injorante, pijanece, te pa shkolle, provinciale e barrkdera te horrit kryeminister as e njihnin e as e dinin se me cilen kishin te benin por skandaloz e i pa pranueshem eshte fakti qe asnje lloj media e shkruar dhe e folur [ perjashto disa radhe ne Syri.net] nuk tha asnje fjale se cila ishte ajo femer te cilen policia e terhoqi zvarre ne mes te sheshit Skenderbej dhe e keqtrajtoi asisoj sikur te ishte nje kriminele ordinere ….E pra mesojeni ju o gazetaruce injorante , analfabete, andalloke qe mire qe s’dini gje kerkundi por as shfletoni, as lexoni, e as doni te mesoni …Mesojeni ju o gangseterre – polica qe hani fara lule dielli gjithe diiten e dites e krruani bythen jo me me dore por me shkop gome…Mesojeni te gjithe ju o palaco e sharlatane pa pike morali e dinjiteti qe guxuat dhe e etiketuat Iren thjesht e rendom ”nje grua”..qe u terhoq zvarre e u keqtrajtua nga policia…Ajo eshte Ira Kurti ish sportistja volejbolliste e asaj Dinamoje te famshme te djeshme te Kreshnik Tartarit …eshte Ira e mrekullueshme kampione e Shqiperise…eshte Ira nenkampione e Ballkanit ne vitet 80 ku me fanellen e kombetares shqiptare kuq e zi do te nderonte veten e Atdheun e saj ne sa e sa aktivitete te rendesishme nderkombetare …Eshte Ira Kurti …bashkelojtare e emrave te medhenj te volejbollit shqiptar, ballkanik e europian si Ela Tase, Moza Ibrahimi, Silva Turdiu, Lula Duka…Babuli, Qirici, Tasho, Duni, Mico, Axhani, Gripshi….Doci… e para tyre edhe Hoti, Iftiu, Dreni, Muka, Kavaja, Podgorica, Bekteshi, Karagjozi etj etj …Eshte sportiste pjestare e atij brezi dhe e asaj kohe qe e ngriti aq lart emrin e Atdheut te vet dhe te sportit shqiptar…Vec kesaj teksa eshte nje ish sportiste e nderuar e Atdheut tim e nje qytetare shqiptare qe meriton respekt e mirenjohje te vecante …Ira sot jeton ne Burlington te Ontarios ne Canada pra eshte edhe nje shtetase e denje e ketij vendi …Duke vene dore mbi te ju keni keqtrajtuar nderkohe jo thesht e krejt denueshem nje femer e nje qytetare te pa fajshme shqiptare qe me pa- turpesine me te madhe njerezore e profesionale media mjerane shqipfolese e etiketon thjesht ”nje grua” ..por edhe nje shtetase te huaj ndaj se ciles tashme duhet te mbani pergjegjesine ligjore nderkombetare qe ju takon…Une nuk e di se c’ka ndermend te beje vete Ira ne kete rast se ciles mbi te gjitha i uroj sherim te shpejte edhe pse permes rrevoltes sime personale si shqiptar e vecmas si njeri i hershem i sportit protestoj shume ashper ndaj policise gangsterre te harbuto-banditit Rama …ndaj medias injorante e bytheshitur shqipfolese por edhe ndaj personelit mjeksor te trembur e te frikesuar te Spitalit Ushtarak per keqtrajtimin shendetesor qe i beri asaj me kete rast…Por une personalisht qe e cmoj se tepermi Lirine, dinjitetin, personalitetin e fjalen e lire… sapo ja kam nisur Videon e gjithe asaj c’ka ngjau dje ne mes te Tiranes te gjitha Organizatave e Shoqatave Nderkombetare te te Drejtave te njeriut e te Mbrojtjes se Fjales se lire e Lirise se fjales…e vecmas ketyre ketu ne USA por edhe atyre atje ne Canada ku jeton Ira…Une nuk e di nese Canadaja ka ne Tirane Ambasade a perfaqesi dipllomatike a konsullore por te keshilloj mikja ime e mire Ira ..qe urgjentisht permes nje Avokati te zot ne vendin ku ti jeton e ku lirite e te drejtat e njeriut mbrohen e cmohen fort me ligje te vecanta te nisesh urgjentisht proceduren perkatese per ti vene ne bangon e te akuzuarve kriminelet me pushtet, me uniforme por edhe ata palacot me pene e mikrofona nder duar qe s’jane gje tjeter vecse shtojca te keqija fort , sherbetore e mercenare me pagese te pusht-pushtetit ne fuqi…Turpi ju mbulofte me keq se c;ju ka mbuluar o injorante sharlatane…o frikacake e burracake…me dhe pa uniforme…Respekte per ty Ira mike e mire dhe qytetare trime dhe e denje e vendit tim qe le rehatin tend atje ne Canadane e larget dhe erdhe ne Atdheun tend per tu treguar sklleverve te bindur ne mes te Europes se sa e shtrenjte eshte Liria dhe c’eshte Diktatura …respekte ty qe tentove te zgjoje nga gjumi ate lloj populli qe ka kohe qe per te zezen e tij vetem Fle …e vazhdon te beje gjumin e Ariut Polar!

Ne foto disa nga lojtaret e asaj Dinamoje te fameshme te viteve 80 …e para nga e djathta eshte Ira Kurti

Shkruaj nje koment